Jump to content


Alat za skidanje lezajeva radilice



14 replies to this topic

#1 ZlajoX

    Grunf u najavi

  • Members
  • PipPipPip
  • 376 posts
  • MestoSremska Mitrovica
  • VozimSuzuki DR600 DJEBEL

Posted 22 January 2012 - 23:53

Kako prilikom rastavljanja blokova i vadjenja radilice na blokovima u kojima su vec vise puta menjani lezajevi pa prilikom izbijanja radilice umesto u bloku lezajevi nam ostanu na radilici, evo ovako.
Posted Image
Operacija skidanja tih lezajeva se nikako ne sme vrsiti udaradnjem cekicem ili kajlovanjem sa nekim sekacima, jer usled tog dovodimo u pitanje centricnost polutki same radilice, tako da je vrlo moguce deformisanje radilice koja nam u narednoj montazi vibrira u motoru i dolazi do ostecenja lezaja a i samih blokova.
Da bi se to izbeglo napravio sam jedna alat za skidanje tih lezajeva. Alat se sastoji od dve polutke koje stegnemo oko lezaja i svlacim ga. Kako je obicno lezaj skoro prislonjen na telo tega radilice ili ima vrlo malo mesta izmedju nesto oko 2mm, pa nije moguce ubaciti nikakav alat. U tu svrhu sam pocetke ovih polutki naostrio sa brusilicom tj. napravio oblik kajle.
Posted Image
Na krajevima polutki sam izbusio rupe, a na jednoj zavario matice i uz pomoc imbus sarafa M8 pritezajuci te polutke one se uz pomoc tog kajlastog dela usecaju izmedju lezaja i tega radilice, a pritom ne ostecavaju nista.
Posted Image

Posted Image
I tako dotezajuci do kraja dobijemo ovakav izgled:
Posted Image
Kada smo to uradili na red dolazi jedan ovakav alat koji postavljamo na rame odmah iza navoja, da li variomata, da li magneta.
Posted Image
Zatim uz pomoc matica M10 kljuc 17 i sarafa koje sam navario na polutke pocinjemo svlacenje lezajeva ovako:
Posted Image
Zatim postupak ponavljamo na strani magneta.
Posted Image
I tada dobijemo ovo
Posted Image
Zatim je sledilo i farbanje i evo izgleda gotovog proizvoda tj. alata.
Posted Image
Ako imate alate i strpljenja mozete uraditi ovako nesto jer ce vam sigurno nekad zatrebati. :)

#2 Sloba15

    Član

  • Members
  • PipPipPip
  • 421 posts
  • MestoNovi Sad
  • VozimSprint Exactly

Posted 23 January 2012 - 00:00

dobar alat :)

#3 NeboMark

    Mlađi član

  • Members
  • PipPip
  • 6 posts
  • MestoBeograd
  • VozimAPN 4, tomos ATX, tomos CTX

Posted 26 January 2012 - 15:58

Svaka cast, ovako nesto mi je trebalo, napravio sam nesto slicno, ali ovo je bolje :)

#4 Nesa BG

    sensei

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,745 posts
  • MestoN.Bgd
  • VozimSprint exactly

Posted 28 March 2012 - 19:01

E ovo je sledece sto pravim.

#5 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,725 posts

Posted 22 October 2012 - 23:47

Dosta problema imamo sa skidanjem ležajeva sa radilice.. Uglavnom se kod demontaže oni zadrže na osovini radilice, i toliko su blizu zidova polutki radilice, da je jednostavno veoma teško prići, a i skinuti ih dole sa osovine na koju su tesno navučeni...

Jednom, prvi put, sam probao raznim sekačima i šrafcigerima, ali nije baš urodilo nekim pozitivnim rezultatom, morao sam da lupam na sve strane, a znamo da je radilica jedan od vitalnih delova koji se obrće i može da ode u debalans raznim lupanjima, te je tu potrebno biti veoma oprezan...

Nije neka nauka, alat postoji i ima da se kupi za 80-ak eurona, međutim ja sam pokušao od pravougaonog profila da uradim alat i on izgleda ovako...

Posted Image

probušio sam rupu u sredini šireg profila, koji je od 20x40 materijala... probušio rupe za 8mm šrafove, i presekao profil po sredini šireg dela...

kasnije sam pobrusio mesta gde je bušeno i naoštrio te ivice... u prvom stezanju javila se nestabilnost, profili su kod stezanja težili da se zaokrenu.. i jasno je potrebne su bile neke vođice... pošto se kod nas dosta radi sa električnim vodovima, poslužio sam se bakarnim pločicama debljine 8mm koje su taman ulazile između šrafova i unutrašnjih zidova profila... i tako alat se steže i taman toliko podvuče pod ležaj da se on pomeri 2mm, kasnije je bilo lako bilo kakvim radapcigerom svući ga, u većini slučajeva sam laganim kuckanjem po osovini preko nekog mekog materijala, recimo mesing ili tvrda plastika, mogao ostraniti ležajeve koji su već krenuli...

u dosta slučajeva sam koristio fen za farbu i dobro zagrejao unutrašnji prsten ležaja i dobro naduvao sa wd 40 kako bi lakše krenuo sa svog mesta.. ne mogu reći tačno koliko, ali dosta sam uradio sa ovim alatom, bilo je slučajeva da mi se malo pokrivio profil, ništa strašno, malo se kuckanjem dotera, ponovo naoštri, i ležaj ponovo ugreje i idemo dalje.... recimo da sam uradio skidanje ležajeva sa 10-ak raznih radilica bez problema....


pre koju nedelju mi je stigla radilica, minareli fabrička sa koyo ležajevima, koje sam planirao da lagano skinem.. jedno celo popodne izgubih, grejanje uljenje, ponovno grejanje,... pa posle hlađenja opet grejanje, ništa nije pomoglo... pokidao sam navoje na 8mm šrafovima, pokrivio alat, ponovo naoštrio, ispravio, stavio nove šrafove i ništa opet sam sve pokrivio... grejao sam toliko da sam sa dva para rukavica jedva držao.. i ništa.,.. jednostavno pristigla je i meni ukleta radilica, iako ja nisam pristalica tih nemogućih misija... meni je sve rešivo...

eto taj alat jeste jednostavan, ali ne završava baš sve... da se ovde samo dodam, one pločice mogu biti od bilo kakvog metala, samo da su dimenzija koje nam odgovara....


i tako rešim da odradim nešto malo ozbiljnije... nabavili smo čelik od nekih osovina fi80.. i na strugu odtadili telo i lagani konus... kao i cevčice kroz koje treba šrafovi da prođu...

Posted Image


nakon toga je posečena ivica, da bi mesto varenja bilo duže i jače, i na kraju presečeno na polovinu

Posted Image


u sredini je ostavljeno 2mm i materijal se lagano udebljava prema ivicama, strugar je radio blagi konus...

Posted Image


meni je preostalo da naoštim ivice u luku koji treba da se podvuče pod ležajeve.. i pripremim šrafove odnosno brezone ovog puta 10mm debljine...

Posted Image

Posted Image


prvi ležaj je sišao na hladno bez zagrevanja i posebnih molitvi... najzad zadovoljan imam alat prva liga...

Posted Image

Posted Image


podvuče se dovoljno,, recimo ako se zašrafi do kraja, odmakne ležaj 3mm od polutke...

Posted Image


i tu se pokaže slabost kod skidanja drugog ležaja, dakle brezoni debljine 10mm su popustili i pokrivili se... dakle jasno je da je to slabašan čelik, trebalo bi tu neke jače šrafove ili čeličnu osovinu pa narezati navoj...

Posted Image


i reših pošto sam imao cevčice sa 16mm spoljnom merom da ih probušim na 12,5 i nastavim sa brezonima 12mm...

Posted Image


od istog materijala na žalost, koji ima da se kupi u gvožđari, pa kad bude nešto pametnije bilo pri ruci, to planiram da menjam....

Posted Image


ovde je već bilo i grejanja i wd40, za pomoć.. nisam više smeo da rizikujem.. a usput sam doradio polukrugove i naoštrio ih u blažem luku... fora je da površina naleganja sečiva bude što veća prema obodu spoljnjeg prstena ležaja

Posted Image

Posted Image


i uspeo ..

Posted Image


dakle mora biti jak čelik, nekada su ležajevi jednostavno zapečeni, i mislim da je neophodno termički ubeđivati ih... zadnji put sam grejao tako što sam na osovinu radilice navukao jednu cevku.. mada temperatura se svakako prenosi i na osovinu radilice, ali je svakako poželjno grejati po prstenu ravnomerno i što je najvažnije dovoljno..

#6 ZlajoX

    Grunf u najavi

  • Members
  • PipPipPip
  • 376 posts
  • MestoSremska Mitrovica
  • VozimSuzuki DR600 DJEBEL

Posted 23 October 2012 - 08:50

Extra ovaj tools sa materijalom koji obecava, moj je slican ili skoro isti samo je malo mrsavije konstrukcije i isto mi se ponekad nakrivi ali uz blago i bezopasno nakucavanje uspe da se zavuce ispod kuglagera.Mozda bi jos mogao da na polutke navaris brezone i uradis kladivo sa rupom koje naslonis na vrat radilice i sa maticama navlacis lezaj i svlacis ga samo onda bi morao da uradis dva komada, jedan sa rupom 10mm za italy i jedan sa rupom 12mm za chineze.
http://forum.pyrothe...ajeva-radilice/
Mislim na ovaj metod kako sam ja sklepao na brzaka.
Posted Image

#7 Nesa BG

    sensei

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,745 posts
  • MestoN.Bgd
  • VozimSprint exactly

Posted 23 October 2012 - 09:38

Bas ste mi dali dobru ideju. To je prvo sto cu da pravim jer planiram da menjam lezajeve pre nego sto montiram MF. Imam neki sklepani ali moram napraviti pravi.

Edited by Nesa BG, 23 October 2012 - 09:39.


#8 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,725 posts

Posted 23 October 2012 - 10:02

a video sam ovaj što je zlaja uradio, i meni deluje ok... sad pitanje je koliko je posla recimo običnom čoveku potrebno da ga izradi.. .onaj prvi što sam uradio je moguć kod kuće sa testerom i bušilicom... i odradi dosta , mada eto naletili smo na problematične ležajeve, koji su garant 20g zapečeni na osovinu...

svakako planiram da uradim neke brezone i neki profil, sa kojim može da se povuče dole... jasno je treba različitih rupa imati za raličite tipove...

#9 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 23 October 2012 - 20:39

Svaka cast momci na alatu! Ko puno i cesto radi , mora imati ovako nesto ! Krajnja ( i losija)solucija je odseci lezaj brusilicom ali to u krajnjoj nuzdi, jer treba biti precizan , ipak je radapciger zakon...

#10 cvele

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPipPip
  • 4,962 posts
  • Mestonis
  • Vozimkeewe hurrican

Posted 23 October 2012 - 23:47

View PostALIEN SM, on 23 October 2012 - 20:39, said:

Svaka cast momci na alatu! Ko puno i cesto radi , mora imati ovako nesto ! Krajnja ( i losija)solucija je odseci lezaj brusilicom ali to u krajnjoj nuzdi, jer treba biti precizan , ipak je radapciger zakon...
Potpis ....za likove ko sto sam ja i par dobrih, ostrih dleta zavrsavaju poso...

#11 Pita

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 8,124 posts
  • MestoNovi Sad
  • VozimAprilia Sr 70cc

Posted 24 October 2012 - 21:37

dobri vam ovi alati...moraću da ukradem ideju dok ga niste patentirali... :biker_scooter:

#12 MarkoBG

    Član

  • Members
  • PipPipPip
  • 112 posts

Posted 31 October 2012 - 23:23

@Cvele, pomaze dleto kad je tvoj skut sklopljen pre koju godinu mozda 4-5.....a mislis da ce isto tako lako sici kad je na osovini 15god ;)

Inace i ovi sto se prodaju msm da bi se pokrivili, evo video .... nije zavijao puno da lezaj sa time svuce jer bi se iskrivilo 100%
vidi se kad montira ova dva brezona da ovaj levi vise nije u osi sa ovim desno :)

Edited by Marko-Sprint, 31 October 2012 - 23:23.


#13 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,725 posts

Posted 01 November 2012 - 12:22

hahah ovaj ima laganini ležaj stavljen da bi ga skinuo za video, nova radilica-nov ležaj, znaš kad bi taj skinuo ove marko-ve sa slika gore.. mislim da bi bilo what the f*** komentar, pa nije ni stegao donja klešta...

#14 plameni

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 1,591 posts
  • MestoBeograd
  • VozimPiaggio NRG MC2,Piaggio Zip

Posted 04 December 2012 - 11:52

Mario,uzmi te srafove sto si kupio ili ih napravi na strugu od celika kvaliteta 8-10 ili ih okali.zagrejes do usijanja pa ohladi u ulju.isto mozes sa plocama koje se podvlace pod lezajeve.posle moze samo da sanja da se bilo sta krivi!Tako sam ja pravio matice na strugu za kvacilo i zvono.Pojede se navoj na onoj sto drzi zvono.Posle kad sam stavio ovu pravljenu mozes samo osovinu da sjebes ali matica ne mrda.

#15 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,725 posts

Posted 05 December 2012 - 23:16

znam znam da treba da se okali, hocu dogodine da usavrsim ovaj alat, ovi brezoni su isto kikiriki materijal, a kandze su ok, to je neki celik za osovine, u svakom slucaju dobra je ideja...





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users