Jump to content


Centriranje radilice

fes 250

50 replies to this topic

#1 Black Adder

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPip
  • 1,859 posts
  • MestoBelgrade
  • VozimKymco People S50 2T, Peugeot Elyseo 2T 70cc. Malaguti Madison S250

Posted 26 April 2012 - 23:08

dopao mi ruku honda fes 250 sa "sređenim" prenosom, ne treba ni gledati, sve je novo. kad ono ... za malo kad nisam zaplakao.

sumnjao sam najviše na ležajeve mada nisam isključio ni mogućnost krive radilice. Predhodni majstor, koji je obrađivao prenos zatezao je maticu popularnom metodom sekač+SUK (srpski univerzalni ključ=čekić)
U dogovoru sa vlasnikom palo je otvaranje agregata i vađenje radilice. Srećom da poznajem majstor Bokilića iz Nove Pazove, koji se bavi popravkom motora, te odnesoh njemu na centriranje.
Posted Image
Centriranje je maximalno odrađeno na strugu, od početnih 8/10 svedeno je na 1/10, što i jeste servisni limit, preko toga ide nova radilica (da napomenem da su cene radilice od 250-700e u inozemstvu)
Posle sklapanja i predihtovanja agregata, sad to izgleda ovako ...

Još jednom se zahvaljujem majstor Bokiliću na kolegijalnosti i centriranju

#2 Pita

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 8,124 posts
  • MestoNovi Sad
  • VozimAprilia Sr 70cc

Posted 26 April 2012 - 23:18

e to se zove majstorluk...spasiti radilicu koju bi 80% majstora otpisalo i ponudilo kupcu novu naravno...svaka čast, nema te takvog ni u blizini...
Na drugom snimku ništa ne skače, odradili centriranje dobro?

edit: daj neke slike te fes 250cc da vidimo kako izgleda..

#3 Black Adder

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPip
  • 1,859 posts
  • MestoBelgrade
  • VozimKymco People S50 2T, Peugeot Elyseo 2T 70cc. Malaguti Madison S250

Posted 26 April 2012 - 23:21

Imam samo radne, a od nedelje će se videti i majstorluk još članova foruma. Phantom i Kotež crew su odradili farbanje

#4 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 28 April 2012 - 07:22

Jos jedan dokaz da SUK NEMA POSLA oko radilice, a ni oko drugih delova...bolje je napraviti, kupiti, pozajmiti alat nego napraviti stetu od nekoliko desetina ili stotina evra, vreme za popravku da ne racunamo na bespotrebne radove...taj majstor je :D ...

#5 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,727 posts

Posted 12 January 2014 - 14:05

Dugo vremena razmišljam kako bi trebalo proveriti ili centrirati radilicu, šta ukoliko se menja igličasti ležaj u donjoj pesnici i kako posle dovesti polutke u osu, koliko sme da bude zazor i koliko to utiče na višljim obrtajima...

Rešili smo da se posvetimo ovoj materiji, za početak je Pita kupio Mikrometar-Komparqator koji meri neku distancu , hod je 10mm , a preciznost 1/100 (jedna stota).. Instrument izgleda identično kao onaj komparater za rupu sa kojim proveravam cilindre, ruske proizvodnje...

pošto imamo strug u radionici nisam se dao u izradu nosača radilice koja se može vrteti između dva šiljka. Komparator treba da je u stabilnom nosaču koji može da se podesi bliže ili dalje polutkama...

Posted Image

Posted Image

Posted Image

za primer sam uzeo jednu staru radilicu sa kojom je APN došao, vidi se na njoj da je izubijana, dakle radilo se na njoj podosta...

i neverovatno, imam da se jedna polutka šeta 4/10 (skoro pola milimetra)



pokušavao sam sa mesinganim tuljkom da kuckam jednu polutku, pa kasnije drugu da bih dobio manji zazor, međutim bez uspeha, sve je bilo samo gore... išao sam i u plus i u minus sa kuckanjem, međutim ovo je najbolje što sam mogao da dobijem...

posle dužeg razmišljanja došao sam na ideju, da su možda osovine radilice krive, i kako bi mogla da se proveri radilica a da se eliminiše eventualno situacija da su osovine krive...

glava od struga je stara, a prihvat radilice u sam strug je vrlo interesantan, male greške u prihvatu dovode radilicu u veliko oscilovanje pa je merenje truba...

rešio sam da uhvatim sam ležaj, koji je ostao na radilici , i sa suportom blago pritegnem drugu osovinu radilice kako bi ona bila u centru i ležaj doveo u centrar prihvata


Posted Image

Posted Image


i evo.... ovde polutke već mnogo manje osciluju, i bez obrzira na krive osovine može da se proveri koliko je odstupanje...






sad nevezano za to ukoliko je radilica kriva u osovinama, kao takva je svakako već neupotrebiva...

testirao sam i neke nove radilice, konkretno na šiljcima sam dobio 3-4/100 zazora.. neke su i do 8, a neke 11

#6 tuningfanatic

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 583 posts
  • MestoSenta/Novi Sad

Posted 12 January 2014 - 15:57

Greska je meriti sa lezajem, u siljcima se uvek gleda. Inace, ako je radilica reparirana i bolcna nije u liniji u obe polutke, nemoguce je iscentrirati, kao i kad su osovine krive. Gledao sam ove snimke jos pre par dana i bilo mi je neverovatno da komparater tako skace na okretanje radilice.

Sto se tice razlike izmedju radilice s rupama i bez rupa, cuo sam da je lakse pravo ubaciti bolcnu u radilicu sa rupama, ali jos nisam shvatio princip.

#7 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 13 January 2014 - 19:16

Da , na lezaju ne vredi meriti ...i on ima svoju toleranciju , pa se zbraja sa onim na radilici , u svakom slucaju nije merodavno ...

Prosto mi je neverovatno da i nove radilice imaju 11 stotih ...pa to je vise od jedne desete ! e, bas bi voleo da vidim kako se to vrti, a da se ne raspadne na preko 10 K obrtaja sto nije nemoguce dobiti i na standardnom set - up-u uz vrlo malo tuninga ...

Inace, dobro ste se setili i izradili alat za kontrolu radilica , steta je nekad ih ne proveriti ako se sumnja u centricnost ...svaka cast, bravo majstori !

#8 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,727 posts

Posted 17 February 2015 - 21:28







#9 Nesa BG

    sensei

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,745 posts
  • MestoN.Bgd
  • VozimSprint exactly

Posted 18 February 2015 - 17:45

Potpuno isti princip kao na snimku 3 koristim i ja za centriranje radilica, cak i bakarni cekic upotrebljavam :)

#10 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,727 posts

Posted 18 February 2015 - 17:55

Dobro je onda tim putem... tebe sam cekao da se izjasnis

#11 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,727 posts

Posted 12 March 2015 - 12:00

uradio sam merenja na nekolicini radilica koje imam u radionici..

Naraku HPC (nova)
zazor na dosedima - 1/100
zazor na polutkama - 8/100




Keeway Fact stock 2007 (popravljana prešla cca 4000 km)
zazor na dosedima - 4/100
zazor na polutkama - 8/100




Kymco S9 Aftermarket ecoline 2008 (prešla cca 1000 km)
zazor na dosedima - 5/100
zazor na polutkama - 20/100




Tomos APN 1977 (prešla cca 200 km)
zazor na dosedima - 5/100
zazor na polutkama - 18/100





Tomos T15 Kopar 1988 (prešla cca 10000 km)
zazor na dosedima - 10/100
zazor na polutkama - 12/100

Tomos CKR (nova)
zazor na dosedima - 3/100
zazor na polutkama - 12/100

Tomos UNIS Vini (nova)
zazor na dosedima - 4/100
zazor na polutkama - 14/100



#12 yoco_mci

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 216 posts

Posted 12 March 2015 - 20:36

sta ga secu na polutkama ko bi reko , i s tim luftom sve jos odlicno radi

#13 Nesa BG

    sensei

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,745 posts
  • MestoN.Bgd
  • VozimSprint exactly

Posted 12 March 2015 - 20:52

Rekoh ti ja da u 0 nema...bar ovih serijskih i prc zamenskih.

#14 Pita

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 8,124 posts
  • MestoNovi Sad
  • VozimAprilia Sr 70cc

Posted 12 March 2015 - 22:18

Izvanredno merenje...svaka čast...
Još samo da se ispraksamo kako ih dovesti u 0 tj bar u 1/100 na osovini..

#15 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,727 posts

Posted 25 March 2015 - 11:11

evo jedna Hebo HPC, koja je imala 5/100 kada sam je prvi put merio...

uspeo sam da dobijem 1/100

ovde nije bio problem smaknutosti, već je donja strana bila više sabijena u odnosu na godnju gde je veliki ležaj pesnice,, dakle neko je čekićao kod sklapanja... ovde sam sve uradio sa mikrometrom, sekačem i stegom



#16 djolerr

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 195 posts
  • Mestolazarevac

Posted 04 August 2015 - 00:13

Sta se desava ako je kriva osovina do varijatora ili od magneta onda nije moguce centrirati.koja je preciznost struga, koliko on baca,znam koliko je precizno u strugu centrirati...Evo kako sam ja napravio alat i kako centriram Posted Image

Edited by djolerr, 04 August 2015 - 00:21.


#17 Razredni

    (PoštarAca)

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 8,417 posts
  • MestoBeograd
  • VozimPIAGGIO

Posted 04 August 2015 - 00:27

Djole, ne vidi se sa slike najbolje, ali moras radilicu vrteti sa osloncima u najsirim tackama a meriti na dosedima lezaja. Ovako kako je na slici, nema poente meriti, i oslonac i komparater su na istoj poziciji.

#18 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,727 posts

Posted 04 August 2015 - 00:38

Ne ne moze i ovako... u principu ako radilica baca onda ce se javiti i ovako jer samo leži u viljuškama i ima prostora da se proseta...

Sto se tice struga nebitno je koliko on baca jer ga u mom slucaju koristim samo za nosenje šiljaka... i pridrzavanje komparatera..

U strugu je isto potrebno jako paziti koliko se steze sa šiljcima, mora da ima slobodnog hoda a ne sme da klima, par puta sam malo pretegao i imao sam vec drugo tzv napeto merenje...

Ne znam sta si hteo da pitas kad si mislio kriva osovina.. Moguce je i to ali redje, ja mislim da tada ne moze da se izvuce na mala odstupanja.. Uglavnom je problem da su polutke spljostene od sklapanja blokova a ne smaknute, tu sekač radi posao ponajvise ... Mada ako se menja klipnjača onda je jasno da treba sve raditi...

#19 djolerr

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 195 posts
  • Mestolazarevac

Posted 04 August 2015 - 01:15

aha nisam skapirao da strug sluzi kao stalak ok je :) oslonci tu ti krajevi osovina ako su osovine krive ti nikako ne mozes da ucentriras dobro polutke ?

#20 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,727 posts

Posted 04 August 2015 - 15:35

da tako nekako ... recimo kinesku radilicu nisam uspeo da dobije bolje od 3/100





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users