Jump to content


Yamaha Aerox



211 replies to this topic

#1 MILPER

    Član

  • Members
  • PipPipPip
  • 115 posts

Posted 17 January 2011 - 13:34

Pozdrav ekipi!!
Da predstavim i ovde projekat...

Prvo da se vratim u 2007 godinu, kada sam kupio prvi skuter. U pitanju je bio Keeway Matrix, kada sam ga kupio bio je star 3 meseca i imao je na satu oko 800km....To leto me je spasao, prodao sam auto i celo leto sam se vozikao, skuter mi je bio glavno prevozno sredstvo, do kraja septembra sam presao oko 3000km i prodao ga, jer je falilo para za novi auto...

Odlican skuter!!! evo i jedna slikica...
Posted Image

Prica se nastavlja leta 2009 godine gde uzimam Aeroxa, za skuter znam od prvog dana kad je kupljen, stvarno je jako malo koriscen, imao je manje od 10000km na satu za 8 godina koriscenja...

Citavu sezonu sam vozio serijalu i na kraju sezone sam krenuo da ga sredjujem...

evo kakav je bio...

Posted Image

Mnogo toga se izdesavalo, dva kita,dva auspuha,dva varijatora,mnogo stelovanja,eksperimentisanja, ali sada je ustelovan i spreman za sezonu...

Setup je sledeci :

cilindar : Stage 6 Sport Pro
radilica : Motoforce Evolution
Auspuh : Stage 6 pro replica
Varijator : Stage 6 Sport Pro Variomatic
kvacilo : Malossi Delta
zvono : RMS Wingbell
karburator : Dellorto 19 Black edition
filter : fabricki filter preradjen dizna 105
gume : Continental Contitwist

Od stylinga, felne su plastificirane u belo,stavljena tabla sa obrtomerom od Aeroxa 100-te, Stage 6 retrovizori,Stage 6 merac temperature,Stage 6 nalepnice,Stage 6 distancer amortizera,RMS bocna nogara,RMS amortizer,STR8 providne plastike zmigavaca...itd

To je to za sada....

evo i slika od letos...

Posted Image

Posted Image

Posted Image

#2 MILPER

    Član

  • Members
  • PipPipPip
  • 115 posts

Posted 11 March 2011 - 17:43

Radilo se malo oko skutera zadnja dva dana.

Prekontrolisao sam stanje kit-a, sve je ko novo,nema lufta u lezajevima na radilici....vracena uljna pumpa, zadihtovao sam neka mesta gde mi je curio antifriz (stage 6 termodavac,crevo na posudici), opran filter vazduha,ociscen karburator,zadnja guma je obrnuta tako da je sada dobar smer rotacije....

Po Cveletovom uputstvu pomereno je paljenje za 3 stepena i ne mogu da verujem koliko skuter ima vise snage na manjim obrtajima, prezadovoljan sam rezultatom

Replica kao da ima siri spektar snage i super povlaci na medju ubrzanjima...sada je mnogo bolja za gradsku voznju!!

Savetujem svakom da uradi ovu DIY intervenciju, bijaks u ruke i 20 min posla!

#3 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,725 posts

Posted 11 March 2011 - 17:48

pazi samo sada na diznu, veće predpaljenje će tražiti malo više goriva za istu količinu vazduha

#4 MILPER

    Član

  • Members
  • PipPipPip
  • 115 posts

Posted 11 March 2011 - 17:54

taman je sve leglo kako treba jer je dizna inace bila veca za par brojeva...prekontrolisao sam boju svecice i sve je super...skuter drzi temperaturu oko 58-59 stepeni...

Inace dizna je 103 na preradjenom airboxu..

#5 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,725 posts

Posted 11 March 2011 - 22:38

super, ja sam na devetki morao pick-up da pomeram da bi dobio bolje predpaljenje i ustanovio da mi 22 stepena pre GMT daju najbolji rezultat, jedini problem koji mi preostaje je što ovim gubim na nabijanju kondenzatora jer pick-up zaista okida ranije, ali namotaji za nabijanje ostaju gde su fabrički montirani, zbog same konstrukcije anker ploče odnosno nosača kalemova... pa tako na 11400 obrtaja počinje da puca kao da ima blokadu...


ovde smo čini mi se prvi put polemisali na tu temu...

http://www.skuteri.org/forum/index.php?/topic/3204-peugeot-jetforce-project/page__st__40


isto se dešava i kod pite na jet-u i isto se dešavalo i kod zox-a na SF3, kako god da sam kojim slučajem mogao da pomerim celu anker ploču kao što sam kod kineza odradio kada sam frizirao kasnije, toga ne bi bilo jer bi nabijanje bilo na vreme obavljeno, odnosno sinhronizovano ranije kao i okidanje... preostaje još da vidim da li sa tom malenom kajlom mogu da pomerim ceo magnet za toliko i dobijem isti efekat, samo je tu malo bezveze što ta kajla daje fiksno pomeranje, predviđeno za taj TOP varijabilni CDI i tu nema mnogo filozofije, pa možda poludim i krenem da doterujem sve ponovo sa pickup-om...

na kraju šlicovanje tih rupa na anker ploči je ideja potekla iz poznate kuhinje, i prosleđena cveletu i zoksi-ju.. drago mi je da sve više nas počinje misliti o vremenu paljenja koje je itekeko važno za efekat rezonance i pomerene uglove izduvnog kanala...

pa reko da ti viknem na vreme za diznu... 2-4 broja su u pitanju, a ume da zaje**e ako je prethodno tačno pogođena, to je taman da zalepi...


tačna zavisnost je ovde raspletena do detalja
http://www.skuteri.org/forum/index.php?/topic/4514-keeway-matrix/page__st__1420

#6 Beogradski Fantom

    Član

  • VIP
  • PipPipPip
  • 1,606 posts
  • MestoBeograd, Kotez
  • VozimMalaguti Madison

Posted 12 March 2011 - 01:09

Ovo mi je puno pomoglo. Znaci replica ipak moze da radi lepo i na nizim obrtajima... Vidim da ce biti pomeranja paljenja http://forum.pyrothe...tyle_emoticons/default/huh.png

#7 MILPER

    Član

  • Members
  • PipPipPip
  • 115 posts

Posted 12 March 2011 - 11:21

Mario hvala na savetu!

Phantom replica radi mnogo bolje! http://forum.pyrothe...tyle_emoticons/default/huh.png

Ostaje mi jos kais da promenim i spreman za sezonu....dvoumim se izmedju Malossi special i Athena Platinum...sta predlazete?

#8 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,725 posts

Posted 12 March 2011 - 12:15

athena platinum je bando, a nisam siguran da li je sa kevlar vlaknima

#9 cvele

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPipPip
  • 4,962 posts
  • Mestonis
  • Vozimkeewe hurrican

Posted 12 March 2011 - 13:32

View PostMario, on 12 March 2011 - 12:15, said:

athena platinum je bando, a nisam siguran da li je sa kevlar vlaknima
Jes Bando i kao ima malo kelvara u sebi...http://forum.pyrotherm.rs/forum/public/style_emoticons/default/huh.png Imam ga i ja al jos nije preso dovoljno da kazem utiske...
http://www.adrenalin...y_etc-3880.aspx

#10 MILPER

    Član

  • Members
  • PipPipPip
  • 115 posts

Posted 12 March 2011 - 16:18

Vidim da je taj Athena duzi od Malossi i S6 kaisa sa duzinom 751.

Zato mi je zapao za oko, mada sam imao onaj obican athena kais i kvalitet je katastrofa, potrosio se za 1500km...

#11 MILPER

    Član

  • Members
  • PipPipPip
  • 115 posts

Posted 16 March 2011 - 13:12

Razmisljam o nabavci Malossi 13/44 primara.

Koliko sam izracunao to je oko 13% produzenje prenosa.

Iz razgovora sa Pitom, saznao sam da je povecanje plafon 10km/h,sto i nije lose znaci da mogu da ocekujem oko 110km/h krajnju...

Dajte savete...

#12 Rade

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPip
  • 454 posts
  • MestoApatin

Posted 16 March 2011 - 13:22

Uzmi ga slobodno.. Ja sam prenos produzio 20% u odnosu na fabricko stanje i start je dosta bolji, kasnije krece u prevrtavanje kad zatvori prenos i krajnja je veca.. :)

#13 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,725 posts

Posted 16 March 2011 - 14:18

to je taj kao što sam ja na apriliju stavljao, s tim da je kod nje mina AC prenos, pa meni je izašlo 15.38%

http://svet-skutera....-1/page__st__20

#14 Pita

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 8,124 posts
  • MestoNovi Sad
  • VozimAprilia Sr 70cc

Posted 16 March 2011 - 14:30

logično je da sa skoro duplim povećanjem snage motora prenos zaostaje...Moja je svaka preporuka za produženje prenosa ne samo zbog veće krajnje nego i zbog održavanja putne brzine na manjem gasu i manjem exploatisanju samog agregata!
Ja sam poludeo bez primara kad sam već na 70-75 na kraju prenosa i motor vrišti u obrtajima...sa ovim Malossi primarom 13/35 što imam 22% je sve leglo na svoje mesto...start je za nijansu lošiji ali ništa spektakularno...čupa on i dalje iz mirovanja... :)

Moram da se nadovežem na priču o pomeranju paljenja...Ja isto tako nisam verovao koliko sam dobio snage i agresivniji motor kad sam pomerio paljenje...I Stage6 pro auspuh više nije ispadao iz rezonance ispod 9.200 obrtaja već je sada počinjao da radi već od 8.000rpm...neverovatno...pomeranje smatram pod obaveznim ukoliko se želi dobro upregnut 70cc cilindar!

#15 MarkoBG

    Član

  • Members
  • PipPipPip
  • 112 posts

Posted 16 March 2011 - 17:37

I mene zanima to pomeranje paljenja,
jel se pomera u napred ili u nazad u odnosu na smer okretanja motora?
i za koliko se pomera msm koliko trebam da pomerim rupe?

#16 zoksi

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPip
  • 861 posts
  • MestoNis

Posted 16 March 2011 - 18:09

View PostMarko-Sprint, on 16 March 2011 - 17:37, said:

I mene zanima to pomeranje paljenja,
jel se pomera u napred ili u nazad u odnosu na smer okretanja motora?
i za koliko se pomera msm koliko trebam da pomerim rupe?
Pomeranje namotaja se vrsi u levo....za 3 stepena.

#17 cvele

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPipPip
  • 4,962 posts
  • Mestonis
  • Vozimkeewe hurrican

Posted 16 March 2011 - 18:16

View PostMarko-Sprint, on 16 March 2011 - 17:37, said:

I mene zanima to pomeranje paljenja,
jel se pomera u napred ili u nazad u odnosu na smer okretanja motora?
i za koliko se pomera msm koliko trebam da pomerim rupe?
Samo produzis rupe za 3-4mm i to gornju u desno a donju u levo ...

http://svet-skutera....indpost__p__190

#18 Milos'96

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 1,281 posts

Posted 16 March 2011 - 18:21

moram onda i ja to da odradim...nadam se da nije komplikovano obraditi rupe tako da i dalje bude ploca u centru,da je slucajno ne zakacinje magnet...

A el bi valjalo da to odradim i na ovoj serijali kad stavim KIT(malossi sport 70cc,technigas TREK,ostalo serijski)?

#19 cvele

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPipPip
  • 4,962 posts
  • Mestonis
  • Vozimkeewe hurrican

Posted 16 March 2011 - 18:36

View PostMilos96, on 16 March 2011 - 18:21, said:

moram onda i ja to da odradim...nadam se da nije komplikovano obraditi rupe tako da i dalje bude ploca u centru,da je slucajno ne zakacinje magnet...

A el bi valjalo da to odradim i na ovoj serijali kad stavim KIT(malossi sport 70cc,technigas TREK,ostalo serijski)?
Ne znam kako stoji ploca kod tebe al na mina je laganica za rad-postoje lezista za nju i ne moze van njih...

#20 Milos'96

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 1,281 posts

Posted 16 March 2011 - 18:54

pa nzm ni ja kako je kod mene :)
Skidao sam namotaje 100 puta,ali nikad nisam obracao paznju na to...uvek ih samo usrafim...sad kad budem ugradjivao KIT skidacu magnet sa oba freeja da proverim stanje semeringa,pa cu sve da slikam...al o tome u mojoj temi,da ne trujemo vise milperovu ;)





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users