Jump to content


Junior by Nesa BG


37 replies to this topic

#1 Nesa BG

    sensei

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,745 posts
  • MestoN.Bgd
  • VozimSprint exactly

Posted 19 September 2013 - 21:17

Danas sam i ja postao ponosni vlasnik ove interesantne igracke. Kupio sam ga od naseg clana Nikse. Kart je u originalnom i dosta dobrom stanju. Neke sitnice treba srediti da bi bio po mom standardu. Trenutno je na njemu fabricki motor bez kvacila. Planiram za pocetak (zbog mojih klinaca) da mu ubacim automatikovu masinu i da napravim duple komande, jedne za mene i jedne (dosta blize postavljene u odnosu na sediste) za klince. Tako ce se voziti neko vreme dok ne spakujem neku jacu masinu, recimo od elektronika, CT-a ili cak MZ-a 125-150. Masinu od automatika imam, ali treba da spakujem neki rezonantni spuh i da sredim lamele jer mi malo trza kod prebacivanja u drugu. Inace je treba dobro pretresti jer dugo nije radila. Danas sam je samo upalio (onako na stolu) malo je ugrejao i ugasio. Fabricki encarwi je imao difuzor 8mm, sto ranije nisam vidjao. Odmah je legao drugi i to bing 1/12/185 sa 12mm difuzorom. Kompresija na kurbli je ekstra jaka i trebalo bi da motor bude ok za namenu obuke klinaca za voznju. Evo to je ovaj....


Posted Image

Bice jos slika kad stignem.

#2 Nesa BG

    sensei

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,745 posts
  • MestoN.Bgd
  • VozimSprint exactly

Posted 01 October 2013 - 13:24

Mali update. Masina od matika ipak ide pod noz. Spremio sam mere za portovanje, mere za rezonu po cilindru, karb delorto 17mm, bt glavu zbog boljeg hladjenja i klip sa l karikom. Projekat je poceo a konkretne stvari krecu kad padne sneg.

#3 Pita

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 8,124 posts
  • MestoNovi Sad
  • VozimAprilia Sr 70cc

Posted 01 October 2013 - 16:53

aha znači ipak voleš kad je malo nafrizirano, pa neka je i za klince nek se uče od malih nogu šta su obrtaji... :)

#4 Nesa BG

    sensei

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,745 posts
  • MestoN.Bgd
  • VozimSprint exactly

Posted 02 October 2013 - 12:03

Jbg nema nista bez turpije. Moram Maria zamoliti da mi proturi portmapu kroz analizator, cisto za proveru.

#5 jack023

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 214 posts

Posted 02 October 2013 - 14:33

Iz ličnog iskustva znam da se automatik (tj. daj model kao što ti imaš A3 sa malim cilindrom) ne ponaša baš po najbolje kad je tuniran. Hlađenje je dosta lošije čak i kad je u standard verziji (i zna da zalepi kad je toplije), a o tuniranoj mašini i da ne pričam.

#6 Nesa BG

    sensei

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,745 posts
  • MestoN.Bgd
  • VozimSprint exactly

Posted 02 October 2013 - 14:50

I to grejanje cu resiti. Za pocetak BT-ova glava a ako ne bude dovoljno imam jos trikova.

#7 jack023

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 214 posts

Posted 02 October 2013 - 15:44

Istina sa glavom od BT-a ima bolje hlađenje, ali samo glave :) Dok se ostatak cilindra hladi isto, pa čak i lošije. Možeš prelistati naš Tomos forum. Jeste da nismo uspeli da prenesemo sve teme sa starog, ali opet ima zadovoljavajući broj, i mislim da ćeš naći neka zanimljiva rešenja.

#8 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,727 posts

Posted 02 October 2013 - 15:51

tako je jack je u pravu, A3 se greje ko furuna, čak i kada je malo friziran... imam jedan koji sam radio pa ću postovati...

#9 Nesa BG

    sensei

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,745 posts
  • MestoN.Bgd
  • VozimSprint exactly

Posted 02 October 2013 - 16:08

Ma znam kako se greju, imao sam kao klinac tori kros i automatik 3m. Nisam imao nekih vecih problema. Jedino kad se forsira neka jaca i duza uzbrdica. Na ravnom nikad problem. Ovde ce biti malo vecih obrtaja pa ce biti i vise grejanja, ali resicu i to.

#10 jack023

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 214 posts

Posted 02 October 2013 - 16:13

Možeš staviti termogrupu od automatika A5 (koji ima bolji izveden usis a i bolje hlađenje zbog većih rebara) koja pasuje šraf na šraf na starom atm.

#11 niksa

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 309 posts
  • MestoSombor
  • VozimPulser 125 i jos par komada

Posted 04 October 2013 - 20:45

Slazem se sa ekipom, a i racunaj to da ti nestavljas na motor turpijanu masinu, nego na karting, ipak je 4 tocka teze terati, ostrija je voznja, brzine nisu velike... A5 termo grupa resava problem! Nije skupa toliko, ja prodajem jednu 38mm, sa klipom i glavom, lamelicama, i prirubnicom za 25e... (ne reklamiram svoju robu, samo dajem predlog).

Sto se tice kartinga sve i svasta sam probao, najbolje bi ti bilo da si na tu DMB masinu stavio kvacilo za pocetak, nije bog zna sta tesko, potrebno je malo planiranja i racunanja, merenja, rezanja, pripasavanja... ali ide gore lamela sa korpom od automatika, pa se igraj sa natezanjem kvacila i ostalog...

#12 Nesa BG

    sensei

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,745 posts
  • MestoN.Bgd
  • VozimSprint exactly

Posted 01 November 2013 - 22:56

Odustao od matikove masine i pazario masinu od apn-a 4. U planu je turpijanje cilindra na t15 mere,motins L klip,optimizacija blokova, rezonantni spuh pravljen po cilindru, ubacivanje 5. brzine i +2 opruge na kvacilo. Sa ovom masinom nece biti problema sa pregrevanjem.

#13 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,727 posts

Posted 01 November 2013 - 23:50

Pravi izbor

#14 jack023

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 214 posts

Posted 02 November 2013 - 02:31

E ovo je već moj fah, tako da mogu reći koju :raz_112:
Super izbor za mašinu, samo moram te razočarati da se ne mogu proturpijati T15/BT mere na apn cilindar jer nema dovoljno "mesa". Najjednostavnije ti je da kupiš neki BT/T15 cilindar (može i Junior, ali njega nisam odmah pomenuo jer ima dosta kopija, naravno loših, dok kod ova dva nema tih problema). Što se tiče klipa, nemoj kupovati Motinsov jer Motins ne radi već od aprila-maja prošle godine. Ovi klipovi što se sad nalaze u prodaju (govorim za Motobike, su neki falš), tako da stavi bilo koji drugi (osim DS, onog iz plave kutije, jer se preterano širi). Najbolji odnos kvalitet/cena je kod mađarskog (žuta kutija). Što se tiče blokova ne moraš ništa prepravljati, jer se prelivni savršeno gađaju. Ali opet, ako imaš blokove baš od od apn-a (koji imaju stare 3 delne l17 ležajeve), onda imaš rupe koje služe za podmazivanje istih. Njih možeš slobodno zatvoriti, i staviti obične ležajeve 6203. Eh sad...za radilicu ako imaš sa praznim polutkama to je plus, jer ih možeš lako zatvoriti i dobiti veći podpritisak. Takođe bi mogao i da olakšaš onaj veliki zupčanik piramide, tako što ćeš ili: kupiti fabrički sa 5 ili 6 krakova, ili ovaj postojeći olakšati ili na strugu, ili bušenjem rupa (što baš i ne bi preporučio osim ako nije jako precizno urađeno-tipa na podeonom aparatu). Pošto je karting, mogao bi i magnet da odsečeš, tako da ostane samo breg koji otvara platine, kako bi dobio veće obrtaje (sličan efekat kao neko paljenje sa inner rotor-om). Što se tiče auspuha, mogu ti dati par mera, ali ne znam kako bi se pokazale za karting pošto su konstruisane za motor (BT takođe)

Zaraziliste me sa ovim kartinzima samo tako ufff :popc1:
Evo sa čime sam se ja ponovio pre nedelju-dve
http://postimg.org/image/5euul3luh/
http://postimg.org/image/prc1n2qmx/

Sad tražim jeftin ram da stavim ovu mašinku. Ali što sve više tražim, sve mi više liči da ću da ga pravim opet.

Edited by jack023, 02 November 2013 - 02:34.


#15 niksa

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 309 posts
  • MestoSombor
  • VozimPulser 125 i jos par komada

Posted 02 November 2013 - 11:47

Ala i ti si se raspisao, sto komplikujete coveku paljenja sa iner rotorom i kojesta, sasvim su dovoljne i std masine.

Ako hoces pod kapu da imas hladjenje, predlog moj ti je da turis UMO6 cil, on ima mesa za mere od T15, mada se i apn cil moze lepo srediti da reze, mada neces imati problema sa pregrevanjem T15 BT cilindara ako se ikad odlucis za njih. Magnetno paljenje radi posao samo tako, spuh mozes i od skutera, kao ja, najmanje muke, a dobro stoji, a mozes i praviti (imao sam i pravljen). U svakom slucaju kad ga sklopis videces sta je pravo veselje.

Ako te interesuju resenja nosaca motora, poluge menjaca isturene kao kod mene... javi pa cu ti slikati sve detalno, kao i komande, samo pitaj sta te interesuje.

Edited by niksa, 02 November 2013 - 11:48.


#16 Nesa BG

    sensei

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,745 posts
  • MestoN.Bgd
  • VozimSprint exactly

Posted 03 November 2013 - 01:09

View Postjack023, on 02 November 2013 - 02:31, said:

E ovo je već moj fah, tako da mogu reći koju :)
Super izbor za mašinu, samo moram te razočarati da se ne mogu proturpijati T15/BT mere na apn cilindar jer nema dovoljno "mesa". Najjednostavnije ti je da kupiš neki BT/T15 cilindar (može i Junior, ali njega nisam odmah pomenuo jer ima dosta kopija, naravno loših, dok kod ova dva nema tih problema). Što se tiče klipa, nemoj kupovati Motinsov jer Motins ne radi već od aprila-maja prošle godine. Ovi klipovi što se sad nalaze u prodaju (govorim za Motobike, su neki falš), tako da stavi bilo koji drugi (osim DS, onog iz plave kutije, jer se preterano širi). Najbolji odnos kvalitet/cena je kod mađarskog (žuta kutija). Što se tiče blokova ne moraš ništa prepravljati, jer se prelivni savršeno gađaju. Ali opet, ako imaš blokove baš od od apn-a (koji imaju stare 3 delne l17 ležajeve), onda imaš rupe koje služe za podmazivanje istih. Njih možeš slobodno zatvoriti, i staviti obične ležajeve 6203. Eh sad...za radilicu ako imaš sa praznim polutkama to je plus, jer ih možeš lako zatvoriti i dobiti veći podpritisak. Takođe bi mogao i da olakšaš onaj veliki zupčanik piramide, tako što ćeš ili: kupiti fabrički sa 5 ili 6 krakova, ili ovaj postojeći olakšati ili na strugu, ili bušenjem rupa (što baš i ne bi preporučio osim ako nije jako precizno urađeno-tipa na podeonom aparatu). Pošto je karting, mogao bi i magnet da odsečeš, tako da ostane samo breg koji otvara platine, kako bi dobio veće obrtaje (sličan efekat kao neko paljenje sa inner rotor-om). Što se tiče auspuha, mogu ti dati par mera, ali ne znam kako bi se pokazale za karting pošto su konstruisane za motor (BT takođe)

Zaraziliste me sa ovim kartinzima samo tako ufff :)
Evo sa čime sam se ja ponovio pre nedelju-dve
http://postimg.org/image/5euul3luh/
http://postimg.org/image/prc1n2qmx/

Sad tražim jeftin ram da stavim ovu mašinku. Ali što sve više tražim, sve mi više liči da ću da ga pravim opet.
Jesi li to pazario od Ace tomosa?Hvala za savet oko klipa a sto se cilindra tice imam i od bt-a ali hocu da uradim apn-ov na maksimum koji se moze postici.

View Postniksa, on 02 November 2013 - 11:47, said:

Ala i ti si se raspisao, sto komplikujete coveku paljenja sa iner rotorom i kojesta, sasvim su dovoljne i std masine.

Ako hoces pod kapu da imas hladjenje, predlog moj ti je da turis UMO6 cil, on ima mesa za mere od T15, mada se i apn cil moze lepo srediti da reze, mada neces imati problema sa pregrevanjem T15 BT cilindara ako se ikad odlucis za njih. Magnetno paljenje radi posao samo tako, spuh mozes i od skutera, kao ja, najmanje muke, a dobro stoji, a mozes i praviti (imao sam i pravljen). U svakom slucaju kad ga sklopis videces sta je pravo veselje.

Ako te interesuju resenja nosaca motora, poluge menjaca isturene kao kod mene... javi pa cu ti slikati sve detalno, kao i komande, samo pitaj sta te interesuje.
Aj poslikaj jer i ja imam par ideja ali nece biti na odmet da vidim i tvoje resenje.Imam i od umo6 par komada pa cu da vidim.Ako budem zadovoljan sa performansama turpijanog apn-a teracu njega.

#17 Yooalexandar

    Član

  • VIP
  • PipPipPip
  • 1,393 posts
  • MestoZemun
  • VozimVespa Et4

Posted 03 November 2013 - 20:36

sredi ovo i uzivaj,rado bi imao ovako nesto u garazi da se zezam..

#18 Nesa BG

    sensei

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,745 posts
  • MestoN.Bgd
  • VozimSprint exactly

Posted 03 November 2013 - 20:41

Sad je u toku prikupljanje delova i treba da prepravim polozaj papucica i da dodam papucicu za kvacilo. Nadam se da cu ga sloziti do proleca pa ce biti nekih snimaka sa staze. Ovo je jako interesantno za zezanje, posebno kada ima masinu sa menjacem.

#19 Yooalexandar

    Član

  • VIP
  • PipPipPip
  • 1,393 posts
  • MestoZemun
  • VozimVespa Et4

Posted 03 November 2013 - 21:49

znam video sam da ima jos par njih na forumima ,ide to kao blesavo :)

#20 Yooalexandar

    Član

  • VIP
  • PipPipPip
  • 1,393 posts
  • MestoZemun
  • VozimVespa Et4

Posted 04 November 2013 - 20:45

http://forum.bjbiker...10#entry1564910
nadam se da se admini i modovi nece ljutiti,naleteo sam na ovo (ne znam prodavca) pa ako ti znaci nesto za karting... pozz





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users