Jump to content


Homemade kompresor


2 replies to this topic

#1 Anabellas

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 533 posts
  • MestoZagreb
  • VozimDerbi Rambla 300i

Posted 11 June 2016 - 23:20

Na ms forumu sam malo pisao o ovome pa eto da i s vama podjelim.

Očajno mi doma fali stvarcica za pumpanje guma i ispuhivanje, posto su kompresori preko 100 eura odlucio sam sloziti nesto slabije , jeftinije al funkcionalno.

U potrazi po otpadu nasao od hidropaka tank 25 litara

Posted Image
Posted Image


Ocistio ga i ofarbao iznutra i izvana.


Posted Image

Zatim sam nasao kompresor od frizidera kojem sam na licu mjesta ispitao namotaje

Posted Image

kuci sam tek vidio da ne nabija pritisak pa sam ga otvorio da nadem kvar

Posted Image
Posted Image

drzac ventilica se rasklimo i ventil je preko njega zablokirat znao, rjesilo se nalemljivanjem "blokade" da ventil ne moze dalje i ujedno da se vise ne deformira drzac

Posted Image


sa otpada takoder nasao plocu okruglu debelu 12mm i na nju navario navoj za manometre itd i ofarbao da zacepim rupu od hidropaka jer nije imao original poklopac

Posted Image
Posted Image

kompresor frizidera je pasao na saraf bez pripasivanja , sa ztraznje strane rupu sam zacepio auto ventilom preko kojega ce ju i puniti. (na dnu jos jedan auto ventil za ispust)

Posted Image

sa ebaya narucio komplet ventile i manometre , tank od hidropaka dopusta oko 5bara radnog tlaka pa nisam htio pretjerivati i ici preko toga (za sve sto mi treba je ispuhivanje,farbanje, i pumpanje guma , pistolje imam elektricne)

Posted Image

iskljucni ventil je imao prejak feder za kontrolu zatvaranja ispod 5 bara pa sam ga fleksom skratio za centimetar i namjestio gasenje na oko 4.8 bara , ponovo se pali ispod 2,8 cca..


Posted Image
Posted Image

Posted Image

filter zraka malossi red sponge :P
Posted Image

od clana dajteh sam uzeo i separator vode neka se nađe
Posted Image

evo jedan video kako radi (nije jos 100% gotov ali bit ce uskoro)



#2 Nesa BG

    sensei

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,745 posts
  • MestoN.Bgd
  • VozimSprint exactly

Posted 12 June 2016 - 11:45

Odlican posao. Ja imam prirucni za pumpanje guma isto od frizidera ali bez boce. Samo kompresor i crevo sa pistoljem za pumpanje. Radi korektno. Naravno boca mi ne treba jer imam onaj einhel od 25l i jos jedan trofazni od 150l.

#3 Anabellas

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 533 posts
  • MestoZagreb
  • VozimDerbi Rambla 300i

Posted 12 June 2016 - 13:06

Da , za gume netreba ni boca , pumpa on direkt , imam onaj 5 u 1 set za kompresor s nastavcima pa sam bocu stavio da mogu i farbat i ispuhivat
Posted Image





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users