Jump to content


Test varijatora-Naraku racing ,C4 Tune...



32 replies to this topic

#1 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,725 posts

Posted 31 March 2011 - 23:41

U moru problema oko tuninga PRC minareli mašina, uglavnom svi zapnemo kod prenosa. Teško je složiti dobru mašinu bilo base ili midrace a da bude pravilno opterećena na kineskom bloku. Više puta smo se vodili idejama i teorijom dužeg remena i pokušavali sve i svašta da bi na kraju ipak popustili i kupili primarni ili sekundarni prenos da bi nam kinez išao kako valja.. Sve testove koje smo radili sa stock situacijama završavale su se na oko 70Kmh GPS merene brzine a tu već starta nije nešto posebno bilo... Ko je imao para taj je kupio Malossi multivar varomat za 16mm osovinu radilice, a ko nije taj se krpio sa remenima 801x8.2x17 od Piaggio free-a, i nastavio da ide 1-2km brže sa strahovito ubijenim startom...

Mi smo odlučili da testiramo dva variomata koja su kod nas na ponudi po prihvatljivim cenama..

1. Naraku racing

Posted Image

2. C4 Tune

Posted Image



Šta dobijamo u pakovanjima

Naraku dolazi dosta šturo, variomat sa kalotom i sliderima, bolcna, i dva pakovanja rolnica 12x15 od 5,5g i od 6g

Posted Image

detaljnijim pregledom uviđamo da je variomat kopija yamahinog variomata i da koristi 12x15 rolnice što i nije za neku pohvalu jer se u zadnje vreme uglavnom koriste veće rolnice za prenos jačeg obrtnog momenta, primetićemo da kanali na vartiomatu imaju kosinu do same ivice, što nam govori da rolnice imaju konstantnu mogućnost da svojom silom otvaraju variomat i da je graničnik fizička mera rasklapanja variomata, ili ispadanje rolnice ? kanali su glatki, da ne kažem polirani, jer to nisu, samo su glatko završeni... kalota je relativno malo zakrivljena nalik yamahinoj, a slajderi su identični sa minarelli stock slajderima... debljina bolcne je 21mm, a vidimo da su dali rolnice od nekog tvrđeg materijala, deluje kao da su keramčke...

Posted Image Posted Image
Posted ImagePosted Image


C4Tune dolazi već kao i Malossi, variomat sa kalotom i sliderima, žuta centralna opruga, bolcna, spacer za izbacivanje ventivara debljine 2,1mm i prsten za blokadu, i tri pakovanja rolnica 13x16 od 6,7 i 8g

Posted Image

ovde vidimo da je variomat suva kopija multivara, kanali za rolnice veoma sliče multivaru, postoje graničnici dokle rolnice mogu da se otvaraju, kanali nisu obrađeni posebno ali nisu ni na multivaru koji je duplo skuplji pa to ne bih ni uzeo kao zamerku, bolcna ima mesingani uložak za razliku od naraku v. kojem je od nekog drugog materijala... kalota je identična Malossi-jevoj kao i slajderi.. bolcna je širine 20mm, a rolnice su kako sam gore pisao 16x13 , po izgledu prepoznajemo RMS proizvođača, sa tim malenim pertlama u četiri kraka... spacer ili šajbica je 2,1mm to sam ranije već ustanovio da je neophodna da bi se 17,5x801 remen upregao, ili gubimo dosta na startu jer se montažom deblji i duži remen pomera na gore, rećićemo u drugu brzinu...

Posted Image Posted Image
Posted Image Posted Image Posted Image

#2 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,725 posts

Posted 31 March 2011 - 23:59

dalje sam uradio paralelne uporedbe i merenja, levo je naraku a desno c4tune... vidimo da su piksne različite multivar koristi te žute materijale, mesing ili bronza... nisam siguran, naraku ima neku drugu foru.. vidimo da je naraku levo isporučio i kraću bolcnu, predpostavljam da su ostavili prostora da kupac sam odluči koliko će šajbica da ubaci ili spacer prema potrebi...

Posted Image Posted Image Posted Image


širina naraku variomata je 95mm, dok je c4tune 96mm, visine oba variomata, mereni ugao od početka do kraja radnog dela je 9-9,2mm identičan kod oba modela...

Posted Image Posted Image Posted Image

Posted Image Posted Image


dok je visina zatvorenog variomata sa rolnicama manja 1mm u korist c4tune, dakle početni položaj je kod c4 tune variomata lakše namestiti jer nudi 1mm više mesta za prvu brzinu, i 0,5mm manji poluprečnik jer je bolcna 20mm dok je kod naraku 21mm

Posted Image Posted Image


i krećemo u test...

mašina sa kojom se radi je
Keeway Fact
MF Alu racing 70
Arreche 19
Stage6 pro replica

Test remen je Athena platinum S41PLAT011 801x8.2x17 ako se ne varam za Free-ja

prvi test sa Naraku variomatom dao mi je 2-3mm izlaznost od kraja i značajnu razliku u krajnjoj brzini u odnosu na serijski variomat.. u upotrbi su spacer od 2,1mm i šajbne 1m +0,6m +0,4m, neverovatno kako je bolcna kratka ??

Posted ImagePosted Image Posted Image

#3 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,725 posts

Posted 01 April 2011 - 00:06

drugi test je sa variomatom c4tune koji mi je dao izlaznost 3-4mm od vrha sa spacerom 2,1mm bez dodatnih šajbnica.. razlike u gramaži rolnica sa istom centralnom oprugom su značajne ovde sam mašinu forsirao sa 4,7g dok je kod naraku išlo 3,5g za ciljne obrtaje rezonance i stock keeway kratku centralnu oprugu..

Posted Image Posted Image

imam i jedan video sa testa..




ovde je brzina keeeway digitalnog sata 81Kmh maksimum i to je GPS-a 77,6Kmh, ranije sam već ustanovio da ovi satovi lažu +4

Posted Image

#4 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,725 posts

Posted 01 April 2011 - 00:16

i dalje nisam više oklevao, pošto je start veoma diskutabilan sa 17x801 remenom, odlučio sam da teastiram stock remen koji je došao sa mašinom, u mom slučaju je Bando 16,8x788 , nije potrošen motor je prešao plafon 1500km...

i ostadoh u čudu, naraku racing izbacuje i serijski remen 2-3mm od ivice.. krajnja brzina se nije promenila.. zaključićemo da 17x801 remen nije neophodan ukoliko imamo variomat koji radi posao..

Posted Image Posted Image

i za kraj moram poslikat serijski variomat da imate uvida i mogućnost upredbe, kao što se na slikama vidi ni remen 17x801 kako god postavili šajbne nije izlazio bolje od 6-7mm od vrha, o startu da ne pričamo..., mali kanali u stock variomatu jednostavno ne otvaraju kalotu više i 12x15 rolnice nemaju bolji učinak...

Posted ImagePosted ImagePosted Image


Ako treba da zaključimo koji od dva pomuđena tuning variomata kupiti, najpre ćemo razmisliti koji set rolnica koristimo i koji imamo... naravno da za iste pare C4tune da više, centralna opruga, spacer, kao i mogučnost štelovanja sa 3 kompleta rolnica.. upotreba većih rolnica je i kod multivara u svim situacijama sa 16x13 dimenzijama izuzev za piaggio gde su radili već sa 19x15,5... međutim pokazalo se da Naraku nije bezazlen i da su tačno uradili kanale kako bi svoj variomat otvorili do poslednje moguće granice u radu centrifugalne sile rolnica....

Na vama je da odlučite.. orijentacione cene oba variomata su oko 4500 din

PS. Zahvaljujem se članu Stereo, koji je ustupio C4Tune, te je ovim testom uputio i ostale članove da pravilno donesu zaključke kada rešavaju probleme prenosa svojih skutera..

#5 Black Adder

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPip
  • 1,859 posts
  • MestoBelgrade
  • VozimKymco People S50 2T, Peugeot Elyseo 2T 70cc. Malaguti Madison S250

Posted 01 April 2011 - 06:48

Odličan članak Mario!
Da li si mozda radio test C4Tune varijatora u vezi sa kaišem Bando?

#6 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,725 posts

Posted 01 April 2011 - 08:52

nisam, mada predpostavljam da će biti isto, jer očigledno nije dužina remena u pitanju, već mogućnost otvaranja variomata... ako bude prilike uradićemo

#7 Boza

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 1,532 posts
  • MestoSopot
  • VozimKeeway Fact

Posted 01 April 2011 - 09:02

Sta se desava kad se sa naraku variom ubaci i druga centralna..?

#8 zoksi

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPip
  • 861 posts
  • MestoNis

Posted 01 April 2011 - 09:06

Odlican tekst,da malo olaksa nabavku.
Meni licno je zapao za oko C4 Teflonski,jeste malo skuplji ali se dobija i ventilvar u kompletu.

Inace potkrala se mala greska dimenzija remena je 801x8,2x17 a ne 17,5.

#9 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,725 posts

Posted 01 April 2011 - 09:08

moguće, moguuće.. evo ispravljamo...

#10 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,725 posts

Posted 01 April 2011 - 21:17

nije jedan zavoj, minarelli ima bar 3-4 zavoja više od kineza.. pa problem je ta kineska opruga jer je meka, pa mora da se radi sa laganim rolnicama, i teško je ubosti start jer je preslaba za početak i remen brzo kreće da propada.... ovih dana ću odraditi te testove sa mina oprugom i pokazati vam kolike su razlike...

#11 Boza

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 1,532 posts
  • MestoSopot
  • VozimKeeway Fact

Posted 01 April 2011 - 21:47

Ne mogu..
Vec sam porucio Hebo NG... :D

#12 Black Adder

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPip
  • 1,859 posts
  • MestoBelgrade
  • VozimKymco People S50 2T, Peugeot Elyseo 2T 70cc. Malaguti Madison S250

Posted 01 April 2011 - 21:55

Znaš da su rolnice 17x12?

#13 Boza

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 1,532 posts
  • MestoSopot
  • VozimKeeway Fact

Posted 01 April 2011 - 22:02

Znam... Prezivecu nabavljanje, jbg... Imaju neke i na moto-bike...

#14 Black Adder

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPip
  • 1,859 posts
  • MestoBelgrade
  • VozimKymco People S50 2T, Peugeot Elyseo 2T 70cc. Malaguti Madison S250

Posted 01 April 2011 - 22:05

OK, Hebo inače važi za jedan od najboljih varijatora za Minareli, samo je i malko skup ...
Taman za test ...

#15 Boza

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 1,532 posts
  • MestoSopot
  • VozimKeeway Fact

Posted 01 April 2011 - 22:11

Jednom ga kupujem... :D

#16 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 02 April 2011 - 08:58

Evo, da se i ja prikljucim temi, posto sam ja jedan od onih koji ima problem, pa sam ovih dana imao intenzivnu prepisku sa Cveletom preko PM, a Mario je otvorio temu u pravi cas...
Jos od zimus kad smo raspravljali o restrikcijama shvatio sam da duzina kaisa izmedju dve remenice odredjuje njihov ucinak na startu i i krajnjoj, pa je to znacilo da treba ugraditi kais maksimalno dozvoljene duzine da bi se prenos iskoristio do kraja.To znaci kod kineza umesto najcesceg serijskog 788/17 ugraditi 801/17.
Ja sam zimus na popustu uzeo MF varijator koji u svom imenu ima RACE i dolazi sa tri gramaze rolnica 16x13...iskoristio sam 4 gramske, a razlika u odnosu na serijski koji je i tako vec bio zreo za zamenu- drasticna...Ubrzanje je bilo solidno, a krajnja se povecala za 5-10 km/h, pa je po satu bila oko85-90...
Od pre dve nedelje sam kupio kais ATHENA 801/17 i tu sad nastaju problemi...stari kais je bio BANDO 788/17, ali se potrosio pa je sirina sada 16 mm. I sta se desava?Potroseni kais malo dublje upada u varijator (ali i dalje nije na bolcni, vec je oko 0.5 do 1 cm vislje) dok ATHENA ode jos vislje zbog tog 1 mm Dodao sam platnu od 2 mm ,malo je bolje, ali je ATHENA i dalje visoko napred i nisko nazad, cak losije nego potroseni BANDO. Znaci, od dobrog starta nema nista...Izgleda da je problem u samoj konstrukciji varijatora, nema vise mogucnosti za podbacivanje sajbnica i ovako je kriticno zbog krune za pogon kurble
Videcu ovih dana sta moze da se uradi na strugu, da li ima mogucnosti da se negde obradi, mislio sam na fiksnu remenicu, ali jako je tanka, pa nema mnogo mogucnosti. Mozda bi se na poklopcu varijatora moglo dobiti oko 0.5 mm, ali ne mnogo, ili na samoj povrsini kosine jos oko 0.5 mm. Cak sam razmisljao da se prva trecina obe polutke malo ostrije obradi da bi kais u najkriticnijem delu propao na bolcnu, ali mislim da bi time dobio nelinearno sirenje varijatora sa nepoznatim posledicama na sam prenos. Ma, samo kad bi imao rezervnu fiksnu polutku , probao bi to na serijskom varijatoru...
Ovako, u ovoj varijanti, posto krecem iz `druge` umesto iz prve morao sam da jace nategnem kvacilo, pa sad vozim sa MF evo na najjace nategnutim crvenim oprugama, pa je start solidan, ali zbog kretanja na visokim obrtajima neminovno ce doci do razvijanja vece kolicine toplote i brzeg trosenja lamela,
Eto, zbog svega recenog, ako proizvodjac nije vodio racuna o celom spektru rada varia, bolje je dati par desetina evra vice , pa kupiti multivar ili nesto dobro slicno, a ne ukopati se u radove i prepravljati ono sto sam proizvodjac nije resio kako treba...Moj savet je da bi se izbegli ovi problemi u koje sam ja upao da je bolje izbeci kupovinu MF varia i opredeliti se za nesto drugo, jer on jednostavno svojom konstrukcijom ne dozvoljava da kais sedne na bolcnu u pocetnom polozaju, cak ni podbacivanjem platni
Kad uhvatim vremena ovo ce se resavati na strugu, jer ovako , jednostavno, nije dobro i to nije to...kad nesto uradim, javljam, a ako neko ima neku ideju neka je dobaci...svaka je dobrodosla...
remen u varijatoru- ne znam koliko se vidi- ne sedi na bolcni

Posted Image

remen BANDO -onaj potroseni, lose stoji...

Posted Image

remen ATHENA- novi 801/17 siri za i mm od potrosenog- zbog toga jos losije stoji

Posted Image

#17 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,725 posts

Posted 02 April 2011 - 09:48

evo Mišo popravio sam ti slike, one u prvom postu su dobre bile samo su ti falili IMG tagovi u ulgastim zagradama,, dole slike već nisu bile dobri linkovi.. nebitno...

ja sam uspeo taj 801 kod madness-a da uradim na multivaru, i to sa 2,1mm šajbicom, i morao sam krunicu za kurblu i krunicu kod ventivara da doteram malo na brusnom kamenu, može 0,5mm od obe krunice.. sad kod madness-a nije bilo zaptivača ispod dekle pa je ona malo bliže naišla itd...

ono što je bitno da shvatimo, a može i da se proveri, je da 801 remen dobro stoji napred kada u zadnjim remenicama viri oko 1-1,5mm izvan metalnih oboda remenice.. to je i dr. cvele rekao 100 puta i to je tako... jedino tada ima dobar start, i tada može da se kaže da prva brzina nikad bolje nije bila.. izlaznost ovako postavljenog remena je na multivaru 2-3mm od vrha..

međutim ako nije ozbiljna centralna opruga upregnuta, desi se da remen brzo propadne, jer u početnom položaju opruga nema neku silu pogotovu ako je serijska i opet gubimo start...

ovo što si nategao kvačilo do kraja je u neku ruku rešenje, međutim sada ono sastavlja na recimo 2000 obrtaja, a trebalo bi da sastavlja na 300 ili 500 obrtaja, pričam o redukovanom obrtaju, to je nadam se svima jasno... dosta puta izgore površinski sloj na lamelama pa treba šmirglati a i zvono ume da poplavi, sreća ako se ne pokrivi, pa posle ume da trese..

zaključićemo da je ipak bolje rešenje namestiti remen kako valja... inače da te informišem to EVO kvačilo i sa plavim oprugicama jedva može da se koristi na drugim prenosima, a kamoli sa crvenim, jer se razvrtava upravo racing.. tako da jedino na kineskom prenosu pije vodu gde se primar okreće dosta brzo, odnosno ceo prenos je kratak, kraći od svih ostalih...

#18 ZlajoX

    Grunf u najavi

  • Members
  • PipPipPip
  • 376 posts
  • MestoSremska Mitrovica
  • VozimSuzuki DR600 DJEBEL

Posted 02 April 2011 - 13:36

Na bi trebali da spamujemo coveku temu koje se ne odnosi na nase probleme, al kad je vec tako mislim da imam neka resenja za tebe ukoliko ti je rukavac radilice sa ricnama 13mm. koliko sam shvatio ti ne mozes da dobijes dobar start i krajnju brzinu.Ako zelis probati javi se sutra posle 13h jer radnim danom ne mogu.

#19 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 02 April 2011 - 16:57

E. Zlajo, ajd` videcemo kako se sutra bude odvijao dan, pa se mozda i nadjemo da nesto resimo...Krajnja i nije problem koliko je start, ma nije ni start ali je dobijen drugim nacinom - natezanjem kvacila,sa svim negativnim posledicama toga..I tako sam sutra mislio da malo raspustim kvacilo jer je ovo sa najjace nategnutim crvenim oprugama ipak prejako, mozda crvene u najmeksem polozaju...cujemo se sutra...

#20 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 02 April 2011 - 17:18

A, za ovo kako stoji remen u zadnjoj remenici kod Cveleta, to je idealno, nazad viri van remenice oko 1/3 pred samim ispadanjem, a napred sedi na bolcni...to je to...znaci iskoriscene remenice do kraja i onda vario radi svoj posao do kraja...mislili smo da cak ima razlike i u duzini rukavca radilice, ali to je malo verovatno, ipak MALOSSI, radi to malo bolje od drugih...





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users