Jump to content


Yamaha Aerox 50tica


10 replies to this topic

#1 novmaher

    Mlađi član

  • Start Members
  • PipPip
  • 8 posts
  • MestoPetrovac na Mlavi
  • VozimYamaha aerox 50

Posted 09 April 2024 - 22:32

Pa da predstavimo i ovde svoj prvi skutercic.
Posto sam kao mali vozio popularnog apenca(ko ga nije vozio) a blizi mi se skoro i 40ta godinica resio da kupim neki skuter da se zuji po gradu,do prodavnice i da se vozi leti kad se nadje vremena.
Burazer kupio neki SiDjiPiNg skuter koji je presao jedva 600km a vec se raspada,od jednog starog drugara reko mi sta da jurim.
Posto sam hteo da kupim veoma dobar i ocuvan skuter za polovinu cene telefona prosecnog srednjoskolca potraga je bila uzaludna vec duze vremena.

i onda jednog suncanog jutra izadje na oglase najeftinija yamaha aerox i posle par dana eto je na prikolici i pravac za PT
Attached File  20240331_130233.jpg   4.23MB   17 downloads

yamaha aerox 2003godiste
presla kao i yugo pred generalku oko 43 000km
Attached File  20240402_091444.jpg   2.96MB   16 downloads

plastike u katastrofa stanju al radice vezice i holstrafovi.

pali na pola kurble,na dodir prekidaca koji je doduse nesto skarabudzen Attached File  20240402_091416.jpg   2.72MB   14 downloads

mehanicki ono sto sam do sad video je da mu fale jedno kantica strafova,prednji stap amorta jedan propiso,cilindar zadnje kocnice radi na drukanje,pocepan termodavac.

Planovi,
da se malo uljudi da se ne raspadne po putu,da se nekako srede svetla da se nesto i vidi,da postavim neki sat za temperaturu vode u motoru i da se srede ti nedostaci koji trebaju.

bitno da je u malo garazi pored,alfe,kolica za bebe,bicikle za starije dete uspesno spakovan i skuter.

Edited by novmaher, 09 April 2024 - 22:34.


#2 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,724 posts

Posted 10 April 2024 - 07:11

Pozdrav u temi, dosta si tuningovao juga i vozio alfe, sad je red da se okršaj između tebe i skutera desi.

2T agregati su uvek poslastica, sa minareli tipom nema greške kao ni sa francuskom platformom Aerox. Sve je to u top kvalitetu, na tebi je da saniraš dotrajalo, pokrpiš i pofarbaš plastike i spakuješ agregat kako dolikuje..

#3 novmaher

    Mlađi član

  • Start Members
  • PipPip
  • 8 posts
  • MestoPetrovac na Mlavi
  • VozimYamaha aerox 50

Posted 10 April 2024 - 19:13

Polako ce se sredjuje. Danas narucen termodavac posto stari pokidan. Poskidane rolnice da se provere i deluju ok. A i kais je u dobrom stanju. Rolnice su ljubicaste a opruga pozadi na kvacilu je bele boje. E sad mozda neko zna kakva je to kombinacija.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk



#4 novmaher

    Mlađi član

  • Start Members
  • PipPip
  • 8 posts
  • MestoPetrovac na Mlavi
  • VozimYamaha aerox 50

Posted 12 April 2024 - 22:37

Danas spakovan novi termoprekidac. Kao sredjena i instalacija za njega posto bila pokidana. Termostata u glavi nema,neko ga skinuo izgleda.
Skatabidena je i kutija filtera vazduha sa po svemu sudeci ekscenatar.Posted Image

Stavljen je sat za temperaturu cisto da se prati stanje. Sonda zalepljena za prelivno crevo u posudi i za sad nije presla 70Posted Image

E sad opet neka nedoumica zbog nepoznavanja skutera.
Do nekih 4500-5000 obrtaja skuter ne daje znale da ce da krene,tek od 5000 pocinje polako da krece.
Gas kao da ima 2 dela. Jedan deo do nekih 8000-8500 i posle do patosa.
Kad se daj gas do prvog tog dela i tako drzi skuter pd 5000 pocinje da krece veoma polako do nekih 7000 tad vec pocinje da ubrzava primer sa 20kmh pa polako do 30kmh on vec dostigne 8000 i tako obrtaji stoje a skuter ubrzava do nekih 45-50kmh.

Kao da mi nesto tu fali u tom startu ili je to normalno tako? Ako se da gas u patos on odmah krene al obrtajo idu oko 9000-9500.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk



#5 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,724 posts

Posted 13 April 2024 - 05:54

Ovde na airbox-u ti fali lulica, ona služi da uguši to mukanje kad navrneš gas, a ujedno i da redukuje ulaz vazduha prema montiranom tipu karburatora.

Pa tako ih imaš sa 14mm ulazom otvora za 12mm dellorto PHVA karbe, imaš ih sa 18 za 17mm dellorto, a viđao sam i neke kineze sa 10 ili 12mm otvorima, jer si oni isti - odn kopije ali iste lulice..

Ovamo kod starta imaš dva faktora

1. Ako ti gas ide neravnomerno ako osećaš da agegat ima knedlu onda je do podešavanja igle, pilotke ili tog ulaza vazduha, (taj čep je neki majtor baš zato i stavio da redukuje ulaz), mnogo vazduha traži i skroz drugačiji setup od fabričkog pa ponekad i druge igle i atomizere pa i karburator.. za prvu loptu drži se fabrike

2. Ako ti agregat lep odziv ima na gas, onda sledi prenos, remen, rolnice, kvačilo.. to je posebna nauka i tu zavisnost treba da ovladaš..
-remen ne sme da proklizava u prvoj brzi kada je spušten, rukom povuci probaj, ako klizi ide zamena ili skidanje šajbica platnica ispod ventivara
-centralna opruga ispod kvačila treba da je odgovarajuće tvrdoće za ciljanu snagu i način vožnje, a njoj se suprotstavljaju rolnice
-rolnice ti u sprezi sa centralnom oprugom menjaju prenos na nekim obrtajima, fabričke su 6.3g 12x15 dimenzije, ali i određuju kada remen kreće da se diže menja prenos pa samim tim i pomera start a to je još u sprezi sa kvačilom
-kvačilo ne sme da je previše trošno, ako je zvono 107mm unutrašnja, onda su fabričke lamele 105.5 bile nove u najširem delu, pa sad možecda se utroši do 104 ispod je već veliki zazor i klizi.. oprugice na kvačilu isto umeju da se rastegle ali za serijski ne smeju da budu pretvrde, debljina žice msm do 1.8mm, aki je neko tu budžio onda nemaš lagani start isto,već vriska obrtaja..

A to se sve inače radi kada je neki tuning i rezo spuh koji hvata višlje, pa da bi ceo agregat bio upregnut i prenosom.. dakle ovde centralni powerband auspuha i tip cilindra još presuđuju..


#6 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,724 posts

Posted 13 April 2024 - 06:03

Imaš tehnički kutak na forumu, prelistaj.. da ti ne linkujem ovde.. svaki od elemenata ima svoj podforum, teme koje su od značaja su pinovane, teme članova su ispod, dok je uradi sam odeljak zasebno izdvojen..

#7 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,724 posts

Posted 14 April 2024 - 11:36

Ajmo Deki.. ovako





Ovo su 50ke stock sa rezo auspusima prvi je bullet drugi trek

#8 novmaher

    Mlađi član

  • Start Members
  • PipPip
  • 8 posts
  • MestoPetrovac na Mlavi
  • VozimYamaha aerox 50

Posted 14 April 2024 - 17:51

kod mene je ovako kad se krene iz mesta sa pun gas do kraja.
evo videoa ako moze da se vidi.
https://youtube.com/...4VqdUXuUoKr5n1S

#9 novmaher

    Mlađi član

  • Start Members
  • PipPip
  • 8 posts
  • MestoPetrovac na Mlavi
  • VozimYamaha aerox 50

Posted 15 April 2024 - 21:50

Danas stigla nogica za jednu stranu. Posto ova na sredini mi nesto klimava pa da sto manje koristim nju jer zbog mesta u garazi mora na nju da stoji. Jos da vidimo gde treba da se sece plastika da bi se ugradila nogica.
Posted Image

Sent from my SM-G991B using Tapatalk



#10 Pita

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 8,124 posts
  • MestoNovi Sad
  • VozimAprilia Sr 70cc

Posted 23 April 2024 - 20:21

Ovaj Rox plače za sređivanjem, daj mu malo ljubavi jer to su dobre i zahvalne mašine..

Ne znam šta je u planu, da li samo doterivanje ili i neki tuning?

#11 novmaher

    Mlađi član

  • Start Members
  • PipPip
  • 8 posts
  • MestoPetrovac na Mlavi
  • VozimYamaha aerox 50

Posted 24 April 2024 - 06:16

Pa za sad je plan da se dotera i malo sredi za voznju. Tuning nije u planu za sad,ne kazem da nece biti mozda.
Nisam upoznat sa materijom sredjivanja i tuning skutera pa dok se ne upoznam sa tim malo ce potrajati.

Sent from my SM-G991B using Tapatalk







2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users