Jump to content


Fabricke dimenzije remena i razlike u merenju istih "uzivo"...



24 replies to this topic

#1 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 21 January 2013 - 11:54

Remen , ili ti ga kais , je vrlo bitan elemenat prenosa , pogotovo u tuningu...od njegovog kvaliteta puno toga zavisi , kompletan prenos, pa ako je on slaba karika u tom lancu , mozemo dosta izgubiti...

Pre par godina imali smo diskusiju u temi KAKO SMO USTROJENI , pa smo konstatovali da je jedan od ogranicavajucih faktora i kais...bar kod kineza , za druge ne znam...naime Kinezi na svoje skutere kao da ne vode dovoljno racuna o ovom elementu prenosa , pa kao i za sve ostalo ubacuju kad sta imaju ...najcesci kais na njima je 788-17 ...taj kais je dosta kratak i slabo je iskoristenje remenica , kako prednje , tako i zadnje....njima to kao da nije vazno , ide to i tako , ali nama jeste vazno...sa kracim kaisem nego sto treba puno izgubimo...jos da pomenemo da je vazna i njegova sirina ...

Prilikom tuninga tezimo da bude sto blize bolcni na varijatorutek toliko da klin vuce ...ako odstojnim platnama previse otvorimo varijator u polozaju start mozemo imati proklizavanje kaisa, to je ono kad padne skroz na bolcnu, pocece da se nepravilno trosi, bice labav i brzo ce se ostetiti, uglavnom , tako se ne moze terati... obaska sto ako smo preterali sa sirenjem platnama na bolcni ugrozavamo gornju izlaznost na varijatoru , a time i krajnju brzinu....on treba da je tik vislje same bolcne na milimetar - dva ...dalje, njegova duzina diktira kako ce stajati u zadnjim polutkama, ako je prekratak , stajace nisko , ugrozicemo start...tako da je zabava sa kaisem prava igranka, nesto dobijemo , nesto izgubimo, cesto se ide na kompromis...

Ono sto sam ja hteo u ovoj temi je da obratimo paznju na obelezavanja kaiseva ...ja sam sad u fazi trazenja kaisa koji ce mi pomoci da bolje iskoristim onu MORINI remenicu, jer , sa istim kaisem sam prakticno na istom...napred u varijatoru sve stoji kao i pre ( dobro ) , a nazad su se polutke razmakle onoliko koliko im kais to dozvoljava ...kako mi zamena kaisa ne gine ( zbog dotrajalosti ) sad je prilika da se on i produzi...ali, da nije to bas tako jednostavno kako bi trebalo da bude, govori onaj moj verbalni duel sa trgovcima od pre neki dan kada su pokusalida mi uvale ATHENA kais 800x 16.8 , tvrdeci kako je to isto kao 806 , al` ja se nisam dao ...i to iz jednog razloga ...pre par godina kupio sam ATHENA kais 801x 17 , bas sa namerom da postojeci BANDO 788x 17 produzim...ali, ne lezi vraze ! Ovaj athenin je bio kraci od postojeceg Banda! I to znatno ! Tako je on jos losije stajao u zadnjim polutkama ...posle sam to prodao u pola cene...

Sada sam malo pametniji ( i stariji ) pa , pre kupovine ajd` u merenje...evo sta je merenje onoga stto imam pokazalo ...imam neki stari ATHENA 751x 16.5 merenje kaze sledece...krenuo sam od plave oznake , pa metrom u krug...

Posted Image

merenje je pokazalo sledece...
Posted Image

742 mm! Po sirini potrosen , i to znatno , a duzina ? Pa , kakvim to metrom mere u ATHENI ?!!!Analogno tome i onaj koji sam kupio pre dve godine sa merom 801 bio je kraci od BANDA 788 ???

Zbog svega ovoga nije me mrzelo da skinem matorog BANDA samo zbog merenja i pokazalo je ovo...od one zelene oznake , pa metrom u krug...

Posted Image

789 mm! Kao da se nije isteglio skoro ni milimetra! Po sirini jeste potrosen , ali po duzini skoro da je isti ! Vise puta sam merio, moguca je greska od mozda jednog , do dva milimetra , vise ne ..

Kakve su to dimenzije kod ATHENE ? Cime oni to mere , kineskim metrom ? Zato se nisam dao ubediti kod onih trgovaca da nema veze sta pise ...ma ima veze , kod ATHENE stvarno ne znam sta i kako mere , ne verujem im vise ...ne znam kako je kod drugih proizvodjaca , ali , eto BANDO ne laze...to sto pise , to je to...

Edited by ALIEN SM, 21 January 2013 - 11:58.


#2 cvele

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPipPip
  • 4,962 posts
  • Mestonis
  • Vozimkeewe hurrican

Posted 21 January 2013 - 22:52

Ajd da se nadovezem malo...neka moja merenja,tacnije od ovog ne moze...jedino laserom :D

Bando 788x17 , preso 4-5000 i spao na 16mm...istego se kojih 10-11mm pod uslovom da mu je dimenzija bila tacna dok je bio nov...to vazi i za ostale...
Attached File  DSC00131.jpg   105.46K   26 downloads

Motoforce 811x18,5, preso oko 2000km, stanjio se na 18...ostao je isti ako su fabr. dimenzije duzine tacne...
Attached File  DSC00134.jpg   95.81K   26 downloads

I sadasnji Athena 801x17.2 iz "one skuplje" i kvalitetnije serije -izgurao nesto sitno preko 3000 i nista nije izgubio u sirini...samo 4mm duzi od fab. mera...
Attached File  DSC00135.jpg   98.71K   22 downloads

Jbm li ga odakle ovolika razlika kod istog Bando 788 remena kod mene i Aliena....

#3 cvele

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPipPip
  • 4,962 posts
  • Mestonis
  • Vozimkeewe hurrican

Posted 22 January 2013 - 00:15

E da jos nesto...merismo "remenje" Alien i ja pa da kazem nesto i o uticaju sirine remena na celokupan prenos i max. brzinu.Obzirom da mina polutke predvidjene za remene sirine 17mm i manje- treba takve i upotrebljavati...nije to sad neki strasan gubitak u max. brzini ako siri remen se sidje skroz u zadnje polutke al razlike bi bar teoretski trebalo da ima...makar za jacim setupima...

Evo ga Bando 16mm u mojim polutkama...
Attached File  DSC00141.jpg   126.5K   31 downloads

Spustio se 26mm...
Attached File  DSC00137.jpg   95.07K   30 downloads


Athena 17mm...23mm
Attached File  DSC00136-1.jpg   115.63K   25 downloads
Attached File  DSC00138.jpg   85.96K   23 downloads

Znaci 3mm razlike al to i ne mora da se oseti ako je dobra izlaznost na variomatu...bar se kod mene pokazalo da nema bitne razlike sem sto siri remen trazi malo lakse rolnice uz stelovanje pocetnog polozaja...

#4 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 22 January 2013 - 12:10

Ne znam otkud tolika razlika u merenjima kod tebe i mene...ali , metar ne laze !

nego , evo jos samo nesto oko one MORINI oversize

Posted Image

iako je povecana u precniku samo od duzine kaisa zavisi hoce li se bolje iskoristiti njen `gornji` deo, onih oko 6 % produzenja , ali u onu `startnu` stranu ( odnosno , to bi mogli da nazovemo i skracenje ) i obezbedjuje zasigurno bolju`prvu`...krajnja bi ostala ista , a ako bi se kojim slucajem malo povecala, to bi bila samo zasluga sto bi produzeni kais malo vise izasao na variomatu ...teoretski , za povecanje krajnje morao bi oversize variomat...tek onda bi se promenili prenosni odnosi , ne moze samo sa jednom remenicom , bar ne u ovu `drugu` stranu...

#5 cvele

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPipPip
  • 4,962 posts
  • Mestonis
  • Vozimkeewe hurrican

Posted 22 January 2013 - 14:34

View PostALIEN SM, on 22 January 2013 - 12:10, said:

...krajnja bi ostala ista , a ako bi se kojim slucajem malo povecala, to bi bila samo zasluga sto bi produzeni kais malo vise izasao na variomatu ...teoretski , za povecanje krajnje morao bi oversize variomat...tek onda bi se promenili prenosni odnosi , ne moze samo sa jednom remenicom , bar ne u ovu `drugu` stranu...
Jes...fali sad i neki mm napred...jedan doppler npr... :rolleyes: malossi vs doppler za PRC makine...
Attached File  18082010845.jpg   272.96K   25 downloads
Attached File  18082010852.jpg   369.62K   25 downloads

#6 Nesa BG

    sensei

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,745 posts
  • MestoN.Bgd
  • VozimSprint exactly

Posted 22 January 2013 - 15:40

Miso upravu si za krajnju ali sa ovim zadnjim remenicama si sredio start koji se pogorsao promenom prenosnog odnosa na zupcanicima. Tako da sad imas dobar start (pod uslovom da ubodes kais i da uradis dobro stel) i imas vecu krajnju brzinu. Zakljucak je znaci da je investicija u morini zadnje remenice potpuno opravdana. Ja kod pede imam fabricki linearni torque ali ozbiljno razmisljam o nabavci morini remenice zbog veceg precnika.

#7 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,727 posts

Posted 23 January 2013 - 12:00

odlična je investicija.. baš sam komentarisao gore, ovo je novina u jeftinijoj tuning eri, pa čestitke Piti za otrkiće

#8 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 23 January 2013 - 18:04

Da , Pita i SALLE su zasluzni za ovo, njima po pola NOBELOVA nagrada , hehehe...

A, Cvele i ja merimo ciji je duzi , ciji je zilaviji i kome se vise isteglio...oce to kod tih matorih ( kaiseva )...al` vidim da on ima `frizirani ` MEBIN subler...hehe... ;)

#9 cvele

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPipPip
  • 4,962 posts
  • Mestonis
  • Vozimkeewe hurrican

Posted 23 January 2013 - 18:23

View PostALIEN SM, on 23 January 2013 - 18:04, said:

Da , Pita i SALLE su zasluzni za ovo, njima po pola NOBELOVA nagrada , hehehe...

A, Cvele i ja merimo ciji je duzi , ciji je zilaviji i kome se vise isteglio...oce to kod tih matorih ( kaiseva )...al` vidim da on ima `frizirani ` MEBIN subler...hehe... ;)
Posted ImagePosted Image

#10 Pita

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 8,124 posts
  • MestoNovi Sad
  • VozimAprilia Sr 70cc

Posted 23 January 2013 - 20:02

hehehe matorci perverznjaci, gori ste od najgorih ;) :D :sexe19jx1:

#11 cvele

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPipPip
  • 4,962 posts
  • Mestonis
  • Vozimkeewe hurrican

Posted 23 January 2013 - 20:49

View PostPita, on 23 January 2013 - 20:02, said:

hehehe matorci perverznjaci, gori ste od najgorih ;) :D :sexe19jx1:

Ma jok bre ...nismo Posted Image Posted ImagePosted Image ...od sad ovo ima da mi bude omiljeni smajlic Posted Image Posted Image

#12 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 23 January 2013 - 21:14

KOJE OVERSIZE POLUTKE!!! Ne znam samo jesu LINEARNE!? I koji tu sad kais UMETNUTI ???

Cveletov se isteglio, moj kraci nego sto pise na njemu , a da mi to ipak , ostavimo mladjima ??? ;)

Edited by ALIEN SM, 23 January 2013 - 21:20.


#13 cvele

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPipPip
  • 4,962 posts
  • Mestonis
  • Vozimkeewe hurrican

Posted 23 January 2013 - 21:21

View PostALIEN SM, on 23 January 2013 - 21:14, said:

KOJE OVERSIZE POLUTKE!!! Ne znam samo jesu LINEARNE!? I koji tu sad kais UMETNUTI ???
ahahaha ... tu nov nema sta da trazi -samo istegnuti moz da se uglavi....a polutke su za 10,boljih u ponudi NEMA Posted Image

#14 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 23 January 2013 - 21:39

Jes` Cvele , samo istegljeni u te SMORINI oversize...

A, upravo smo o tome diskutovali , ne vredi tuning samo zadnjih polutki , mora i PREDNJE...mnogo dobar ovaj DOPLER varijator...e, gde ih iskopa? :rile: :superiska:

#15 cvele

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPipPip
  • 4,962 posts
  • Mestonis
  • Vozimkeewe hurrican

Posted 23 January 2013 - 22:18

View PostALIEN SM, on 23 January 2013 - 21:39, said:

...e, gde ih iskopa? :rile: :rile:
Pozajmljujem od komsija sa MS-a :superiska: samo ga ''prevuces'' u post...

#16 Dragan NS

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 609 posts
  • MestoNovi Sad
  • VozimCPI Oliver city

Posted 23 January 2013 - 22:42

View PostALIEN SM, on 23 January 2013 - 21:14, said:

KOJE OVERSIZE POLUTKE!!! Ne znam samo jesu LINEARNE!? I koji tu sad kais UMETNUTI ???

Cveletov se isteglio, moj kraci nego sto pise na njemu , a da mi to ipak , ostavimo mladjima ??? :superiska:
A sta cete ako je BB - dzaba vam "istegljeni" :rile:
A jel tu (Dopler) mora da se upari i veci ventilvar da bi se remen popeo sasvim gore? Gledam i trazim taj 806x16,8 i nesto ga ne nalazim kod ovih najpoznatijih brendova. Za koji je to skuter?

#17 cvele

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPipPip
  • 4,962 posts
  • Mestonis
  • Vozimkeewe hurrican

Posted 23 January 2013 - 23:02

View PostDragan NS, on 23 January 2013 - 22:42, said:

A sta cete ako je BB - dzaba vam "istegljeni" :rile:

:superiska:

Quote


A jel tu (Dopler) mora da se upari i veci ventilvar da bi se remen popeo sasvim gore? Gledam i trazim taj 806x16,8 i nesto ga ne nalazim kod ovih najpoznatijih brendova. Za koji je to skuter?



Pa bilo bi logicno samo treba naci veci iz ponude malosija,polinija.....jedino sam siguran da je Hebo imao takav u ponudi...trebali bi da su oko 99mm u precniku u odnosu na standardnih 95mm... A ovaj 806/16.8 je valjda bese za Malaguti crosser...ma ide tu sve sto je od 800 do 804-806mm i 17mm sirine...a njih bar ima na pretek...
normalno bitno je imati i produzen prenos...nema dzaba Piaggio vece polutke,veci precnik variomata i malo duzi prenos od mina bloka...

#18 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 24 January 2013 - 11:29

Heh, Dragan vraca malo ozbiljnosti temi...zastranili smo malo...al` neka , korisno je to...

Taj 806 bi bio idealan, ali , eto, nema ga, bar kod mene ovde, ne znam u M- bike-uda li ga imaju na stanju...( ima ga u ponudi na sajtu ) ...ali , nesto se nosim mislju da kad budem uskoro isao u NS da ponesem Bando i uporedim sa onim koji imaju ( ako imaju ) 808x 17 DAYCO , tu pise da je za F. MORINI namenski, mozda je to dobitna kombinacija ?Ni cena nije losa oko 1380,00 , pa vredi probati...

#19 Mikac93

    Član

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,554 posts
  • MestoSombor
  • VozimSprint Exactly

Posted 25 January 2013 - 23:00

Alien mi je zagolicao mastu,i ja sam izmerio danas Bando,presao 10000+km,i nije se isteglio ni malo,788 je duzina u milimetar merio sam isto kao i ti od zelene oznake,mozda je bio kraci pa je tek sad 788,palo mi je to na pamet,imam i Mitsuboshi kais neki sto je bio na Sprintu pa sam ga ja presekao :rile: ali je nov presao nekih 200km,moracu bas njega izmeriti da vidim koliki je,mislim da pise 792...

#20 cvele

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPipPip
  • 4,962 posts
  • Mestonis
  • Vozimkeewe hurrican

Posted 23 August 2014 - 00:37

Evo ga i MF 808X16.8 ...idealan za uz morini polutke na PRC bloku....al merke mu malo vece od deklarisanih...sirina je ok al duzina...
Attached File  DSC01095.jpg   103.04K   30 downloads
Attached File  DSC01094.jpg   90.34K   29 downloads





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users