Jump to content


Gume


251 replies to this topic

#1 Black Adder

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPip
  • 1,859 posts
  • MestoBelgrade
  • VozimKymco People S50 2T, Peugeot Elyseo 2T 70cc. Malaguti Madison S250

Posted 25 January 2011 - 00:52

Jedan od bitnih detalja a kome se relativno malo posvećuje pažnja su i gume naših ljubimaca.

Da bi znali kakva je guma koju vozimo ili želimo da nabavimo pozabavimo se oznakama na istim koje bi trebalo da su standardne za sve proizvođače manje više.

ovo je jedan primer Sava gume

Posted Image



Obično se kada se kupuje guma dobiju se sledeće informacije

Posted Image


Šta one znače

Posted Image



Tablica oznaka indexa brzine
Posted Image
to be continued...

http://forum.pyrothe...dpost__p__68298

#2 Black Adder

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPip
  • 1,859 posts
  • MestoBelgrade
  • VozimKymco People S50 2T, Peugeot Elyseo 2T 70cc. Malaguti Madison S250

Posted 25 January 2011 - 01:24

Tablica sa oznakama opterećenja
Posted Image

Vode se polemike i jos nije usaglašeno koja je guma stara, tj, do koliko se smatra da je guma nova. Po raznim mišljenjima, može se usvojiti da je guma nova sa DOT datumom ne starijim od 5 godina, stim da je naravno bolje da je što svezija, te prilikom kupovine treba obratiti paznju na DOT broj koji je obično uokviren i koji se sastoji od 4 cifre. One objasnjavaju, prve dve nedelju proizvodnje a druge dve godinu proizvodnje (1409= 14 nedelja 2009-te godine)

Još i da pojasnimo oznaku dimenzije iz primera 130/60-13
130 je širina gume u mm, proizvodjači imaju svoje specifikacije koje ponekad odudaraju od ove mere za koji mm ali se usvaja vrednost zaokruzena na 5mm (npr 130-13, 135-13). Oznaka / je oznaka za visinu gume i nije visina gume u mm vec proporcija visine u odnosu na sirinu gume. Tako bi guma 130/60 bila visoka 60% od dimenzije širine gume (130:100x60=78mm vrednost za visinu gume).

broj 13 predstavlja prečnik felne na koju se montira guma i izražen je u inčima.

#3 Lenko

    Član

  • Members
  • PipPipPip
  • 783 posts

Posted 25 January 2011 - 11:39

E ova ti je dobra ! Dugo sam ovo tražio !

#4 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 29 January 2011 - 11:02

Odlicno za razumevanje stvari, ali Bleki ne bi bilo lose da neko ko ima iskustva malo posavetuje sta kupiti kod nas i po kojim cenama i gde, makar otprilike. Ja vozim na ovoj kineskoj plastici sve ove godine i najvecu primedbu imam na stabilnost i po suvom, ada ne pricam o mokrom putu, pa jos kad naidjes na sveze iscrtan pesacki, eto uslova za vratanje. Do sad imaju 15 K km, mogle bi izvuci jos predstojecu sezonu (ko zna kakva ce biti i finansijski, vozicemo se kako god bilo koliko budemo mogli), al` ipak da znamo sta gledati za kupiti...

#5 Black Adder

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPip
  • 1,859 posts
  • MestoBelgrade
  • VozimKymco People S50 2T, Peugeot Elyseo 2T 70cc. Malaguti Madison S250

Posted 29 January 2011 - 12:09

View PostALIEN SM, on 29 January 2011 - 11:02, said:

Odlicno za razumevanje stvari, ali Bleki ne bi bilo lose da neko ko ima iskustva malo posavetuje sta kupiti kod nas i po kojim cenama i gde, makar otprilike. Ja vozim na ovoj kineskoj plastici sve ove godine i najvecu primedbu imam na stabilnost i po suvom, ada ne pricam o mokrom putu, pa jos kad naidjes na sveze iscrtan pesacki, eto uslova za vratanje. Do sad imaju 15 K km, mogle bi izvuci jos predstojecu sezonu (ko zna kakva ce biti i finansijski, vozicemo se kako god bilo koliko budemo mogli), al` ipak da znamo sta gledati za kupiti...

Hehe, izazivaj, izazivaj B)

Vidi Mišo, vrlo je nezahvalno preporučivati kako prodavnicu tako i brand jer korisnici imaju različita uskustva i otvorila bi se polemika koja bi odvela na ko zna koju stranu. po meni najbitnije je da se zna namena skutera i da se prema tome odabere pneumatik i ne ulaze u ne znam koji brand ili all season gumu a da se ne koristi. U današnje vreme, gde nam uslove diktira kako tržište tako i novčanik, nisam sklon da preporučujem. A može i advokat da me poseti :welcome1: :D

Izneću svoje mišljenje, jer se i sam kanim da pazarim neke gume. Po meni je najbitnije da je guma ispravna, tj da se moze blansirati jer manje više brzine kojima se kreću ili žele da se postignu velika većina članova ovog foruma, su uglavnom 70+kmh.To mi nameće onda kao izbor prodavca nekoga koji ima odmah i servis za zamenu i balansiranje, te se na licu mesta moze utvrditi da li je guma ok ili ne, i ispraviti eventualne nepravilnosti zamenom. Na netu sigurno da ima dosta prodavaca koji mogu da ispune i tu vrstu servisa, ne bih ni jednog poimence nabrajao. Od branda guma, pa ne bih se hvatao za najjeftinije, čak ni u brandu. Moje preporuke u tom smislu bi išle za Dunlop, Pirelli, Continental, Metzeler, Kymho, Micheline ... a ako mene pitaš, ja bih lično voleo da postavim Sava. Dostupnost je nepoznata, pa se čak mislim i da odem preko do komšija u Cro ili Slo i tamo nabavim željene pneumatike, koliko košta da košta, jer setimo se početka ovog posta, guma i kočnica su po meni najvaznije stvari na skuteru koje utiču na sigurnost vožnje, pored ispravnosti upravljača. Agregat i performanse su sporedne, jer je lako ubrzati, treba misliti i o zaustavljanju i prianjanju na podlogu.

Žao mi je ako ti nisam dao konkretne predloge, ali se nadam da ćeš se snaći :D

#6 zoksi

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPip
  • 861 posts
  • MestoNis

Posted 29 January 2011 - 12:30

Blecki imas Sava guma i kod nas u Agrohimu.
MC 16 130/60-13 je oko 36-3800 cini mi se.

#7 Black Adder

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPip
  • 1,859 posts
  • MestoBelgrade
  • VozimKymco People S50 2T, Peugeot Elyseo 2T 70cc. Malaguti Madison S250

Posted 29 January 2011 - 13:14

View Postzoksi, on 29 January 2011 - 12:30, said:

Blecki imas Sava guma i kod nas u Agrohimu.
MC 16 130/60-13 je oko 36-3800 cini mi se.

Da nema mozda neka MC28ili 29 120 ili 130/70-12, ili ako imas tel radnje?

#8 zoksi

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPip
  • 861 posts
  • MestoNis

Posted 29 January 2011 - 13:27

Provericu ti ovih dana....http://www.agrohim.co.rs/

#9 perlx*

    CCEB

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 1,294 posts

Posted 29 January 2011 - 14:42

Naveo bih da je veoma bitan i sam proces kupovine gume.
Jedna od najvazniji stvari je dot, i to je prov sto treba da pogledate kada najdete tip gume koji zelite.
Ne kupujte gume starije od par nedelje (ako kupujete nove naravno).
Pogledajte u kakvom se fizickom stanju guma nalazi, svuda treba da ima kontrolne iglice, da je svuda ujednacene boje, bez ikakvih prelaza, mrlja, fleka, itd.
Guma koju kupujete treba biti u savrsenom stanju (pa i kupujete je novu, zar ne).
Posto prodje inspekciju na oko, treba je u dogovoru sa prodavcem montirati i balansirati. Svaki ozbiljan prodavac guma ce vam montirati i balansirati vase gume. U ostalim slucajevima mozda ce vas uputiti ka najblizem vulkanizeru ili vas ostaviti da se sami time pozabavite.
U koliko guma ne moze da se izbalansira odmah je reklamirajte.
Takodje u koliko se pojave ikakvi defekti na gumi u garantom roku ne oklevajte da je reklamirate, guma je placena vasim novcem, garancija pokriva ispravnost gume, a radi se o vasoj bezbednosti.

#10 LiMa

    Član

  • Members
  • PipPipPip
  • 237 posts
  • Mesto011
  • VozimGilera Runner 49

Posted 29 January 2011 - 16:16

JA sam promenio do sada 2para. Prve koje su dosle sa skuterom, Pirelli su bile nepravilno potrosene pa isto tako i lose.
Prve koje sam kupio su bile Bridgestone Battlax BT-30. To je neponovljiva guma, sportska, jako mekana, brzo se trosi, ima jako jako lepu saru, ali cena je prevelika 12000din za obe. Ja sam je vozio 6000km i pocela je da "ne radi".
Druge koje sad imam su Dunlop Run Scoot 207, sasvim dobra guma, moze se oboriti u krivini skutac solidno, nije tako mekana, trajace jedno 7-10k km, i kostaju oko 7000din obe. Njih sam uzeo u Keleni u Borci.

Dugo sam citao po forumima koje gume su dobre, sastavio spisak i onda zvao prodavce, ove su jedino bile na stanju. Dodao bih jos kao dobre gume, ali iz iskustva drugih, Pireli EVO 21/22, Sava MC29(isto jako mekana, brzo se trosi) i MC28. Michelin Pillot City (meni ruzna, ima dosta velike krampone, tj takvu saru)

#11 DoN_ViTo

    Mlađi član

  • Members
  • PipPip
  • 74 posts
  • MestoNovi Sad

Posted 29 January 2011 - 16:21

View PostLiMa, on 29 January 2011 - 16:16, said:

JA sam promenio do sada 2para. Prve koje su dosle sa skuterom, Pirelli su bile nepravilno potrosene pa isto tako i lose.
Prve koje sam kupio su bile Bridgestone Battlax BT-30. To je neponovljiva guma, sportska, jako mekana, brzo se trosi, ima jako jako lepu saru, ali cena je prevelika 12000din za obe. Ja sam je vozio 6000km i pocela je da "ne radi".
Druge koje sad imam su Dunlop Run Scoot 207, sasvim dobra guma, moze se oboriti u krivini skutac solidno, nije tako mekana, trajace jedno 7-10k km, i kostaju oko 7000din obe. Njih sam uzeo u Keleni u Borci.

Dugo sam citao po forumima koje gume su dobre, sastavio spisak i onda zvao prodavce, ove su jedino bile na stanju. Dodao bih jos kao dobre gume, ali iz iskustva drugih, Pireli EVO 21/22, Sava MC29(isto jako mekana, brzo se trosi) i MC28. Michelin Pillot City (meni ruzna, ima dosta velike krampone, tj takvu saru)
Imao sam pireli na skuteru, nekako javlja pre nego sto krene da igra ali losa je, klizi jako po suvom o mokrom da ne pricam, sve u svemu tvrde gume jako(trajace dugo) :welcome1:

#12 DoN_ViTo

    Mlađi član

  • Members
  • PipPip
  • 74 posts
  • MestoNovi Sad

Posted 29 January 2011 - 16:26

Probao sam dunlop GP za skuter nije nesto za poleganje guma, sada teram SM conti twist malo klizi po ivicama jos jer je nova, ali kada se ugreje guma prosto ubija!

#13 Megasp

    Član

  • Members
  • PipPipPip
  • 247 posts

Posted 30 January 2011 - 12:36

Guma jeste jako bitna,ali bitan je i pritisak u gumama za samu udbnost voznje,leganje u krivinama pa i potrosnju sto da ne.Bolje je napumpati gumu azotom.I kao sto perlx da ima dosta guma koje stoje ko zna otkad,i treba dobro proveriti jer se ipak kupuje nova.Ako nemate blizu radnju sa gumama pogledajte ovaj link mozete da narucite na kucnu adresu imaju sve vrste guma LINK.Ma i moja zadnja ponekad zanese kada je malo klizavija podloga a nije ranije.Ako izdrzi jos ovu sezona pa da menjam obe,jer i moje su ,a verujem da je tako kod vecine kineski plastikaneri koji su dosli uz scooter

#14 munZe

    Mlađi član

  • Members
  • PipPip
  • 3 posts

Posted 31 January 2012 - 19:01

Sta ekipa misli koje gume imaju najbolji odnos cene/kvalitet?
Razmisljao sam o Conti Twist gumama, vidim da je Don Vito zadovoljan.
Ima li jos neko iskustava sa Conti Twistom?

#15 Alexandar :D

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 738 posts
  • MestoPancevo
  • VozimV-Max 1200ccm

Posted 31 January 2012 - 20:13

Ja mislim da je cilj da se qpe gume koje mogu da se voze i kad je asfalt mokar,a conti twist nikako nije predvidjen za to.Isto kao i Michelin Pilot sport.Klasicna letnja guma.

#16 Miroslav'91

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 530 posts
  • MestoAleksandrovac-Bg
  • VozimSprint Exactly

Posted 31 January 2012 - 20:48

Ja sam vozio na serijskim kineskim, nekim Cheng Shin, a posle sam stavio Savine mc16. Ja sam stvarno zadovoljan sa njima.

#17 perlx*

    CCEB

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 1,294 posts

Posted 31 January 2012 - 21:05

Ako kupujes gume uzmi ili Michelin city grip ili Dunlop run scoot.
Za Piaggio Free, zbog specificne dimenzije, samo Pirelli ml12.

#18 Alexandar :D

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 738 posts
  • MestoPancevo
  • VozimV-Max 1200ccm

Posted 31 January 2012 - 21:35

Za city grip dajem potpis sto se tice share.Jos ih nisam probao,ali kazu drugi korisnici tih guma da su odlicne !

#19 Pita

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 8,124 posts
  • MestoNovi Sad
  • VozimAprilia Sr 70cc

Posted 31 January 2012 - 22:28

Vozim Conti twist 2 sezone...prvu sezonu je solidno držala dok je drugu sezonu već otvrdnula i počela da kliza....Još jedna stvar, na zadnjoj mi je iskočilo jaje veličine 5-6cm, kao da su se slojevi gume odlepili...možda sam ja baš maler i da mi je naletela neka falš....ne znam..

#20 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,723 posts

Posted 31 January 2012 - 22:57

Kupio sam i montirao više guma, na Kymco imam Pirelli GTS-23 i GTS-24, meni nisu loše samo nisu najsjajnije u balansu... Conti twist sam montirao više puta, dva para u 12" sam stavio i bile su deformisane u obruču, jednostavno nemoguće je bilo izbalansirati ih, ljudi su došli u iskušenje da vrate kineske gume koje su lošije ali bar nisu tresle, .. kasnije sam stavio kod sebe na Aprili-ju u 13" izvedbi i obe su ok, na balansiranju sam sa minimalnim tegovima rešio balans, u obruču leže savršeno.. Kasnije sam imao Zox-ovog SF3 i njemu je zadnja tresla i bila u ekscentru.. jednostavno loše odlivena guma loše nailazi na felnu... Ne znam da prokomentarišem o čemu se radi, kupljene su kod nas u zemlji, neke su ok, a neke su bukvalno škart.. Što se grip-a tiče na SR-ki sam zadovoljan, deluju posle 2-3 godine dobro i nisu se rasušile, ali mi motor ne stoji napolju pa možda to nije relevantno... Viđao sam i Michelin Pilot made in Srbija kod madness-a na keeway-u i gume bez ijednog grama ne tresu ni na 100-ki.. Evo Pita je sada kupio nedavno Conti ali preko mreže iz uvoza, možda može on da nam kaže neko iskustvo sa serijom koja se prodaje u Nemačkoj...





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users