Jump to content


Luna Speedjet R50 by Beta Minarelli



  • This topic is locked This topic is locked
310 replies to this topic

#101 dacerovs

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 423 posts

Posted 24 November 2016 - 22:49

Po meni, ta Polini 22.5kg centrala radi dobar posao.
Ma kupio bi Hebo crnu ali nema vise nigdje Hebo za kupit, kazu da se vise ne proizvodi.

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk



#102 Dajteh

    Stari član

  • Senior Members
  • PipPipPipPip
  • 3,934 posts

Posted 25 November 2016 - 08:41

Inace Hebo je jedini napravio variomat za nelinearne remenice, zato i jest tako. A kratka opruga s karakteristikom da je u pocetku meksa, a kasnije tvrdja tesko da postoji kao nova. To sam primjetio na polininijevoj 23kg, mogli bi reci srednja tvrdoca, nakon dosta predjenih km, u pocetku je mekana, a kasnije pocne pruzati otpor.

#103 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,727 posts

Posted 25 November 2016 - 11:31

Postoje te krarke na shop-ovima i tretiraju se za honda-kymco agregate, ne znam proizvođača, ali evidentno imaju duplo manje zavoja...

Imao sam ranijih godina polini komolet bela-plava u jednom pakovanju isto sa malo zavoja.. od kojih je plava tvrđa, a bela mekša...

Ostalo je dajteh rekao, da se ne ponavljam, sve je tačno

#104 rade007

    Član

  • Senior Members
  • PipPipPip
  • 1,456 posts

Posted 26 November 2016 - 15:53

Ovo je prebaceno iz teme o onoj luni...

Moram se dovezati,posto je prijenos jucer po prvi put otvoren i onih 10430 okretaja ce donijeti vise od 92-3gps-a koliko je bio max rezultat.
Da sad napisem zasto...
Remen u zadnjim polutkama se nije spustao do kraja jer su polutke udarale u zvono kuplunga i kralo je oko 2mm rada polutka a isto tako remen na variomatu nije isao do vrha i falilo mu je jedno 5mm.
Ovo je sve situacija sa orginal komponentama koje cu staviti na slici.

Distancirali smo zvono za 2.2mm sajbicama i polutke sad rade punim opsegom.

Bolcna je bila dodatno podlozena sa 1mm sajbicom ali je remen proklizavao pa je maknuta,negdje sam zagubio 0.5mm sajbicu pa je vraceno sve u orginal.

Primjetih da remen i kad je max podlozen nejde iza do vrha polutki,odnosno da je remen vjerovatno prekratak za ovu aplikaciju.
Vi minarelli frikovi mozete prokomentirat,rijec je o Bando 738x16.5x28 remenu.
Krajnju nismo testirali jer je frga potegnula neko đubre i zastopala se a i slinavo je bilo pa cemo to ostaviti za neki drugi put.

Puno je tu faktora di nijanse odlucuju,da je neko rekao imam piaggio i multivar s orginal 811x18.5 i 10soma na krajnjoj,mogao bi mu rec da je krajnja od 88-92 gps-a ovisno o sirini remena.

Evo kako je to na luni izgledalo...


Attached Files


Edited by rade007, 26 November 2016 - 15:56.


#105 dacerovs

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 423 posts

Posted 26 November 2016 - 22:33

Danas i jucer se radilo.
Stavljen Torsion control i 6gr Malossi. Medutim naletilo se na problem.
Zadnje polutke su strugale po zvonu kad se otvore, naravno zato se i nisu mogle do kraja otvorit.
Podmetnuli smo sajbice 2mm pod zvono i sada su lamele 2mm vani.
Krenulo se na probu i doslo smece u frgic i zastopalo ga komplet.
Posted Image
Pod hitno filter ide.
I danas oprao i ispuhao frgic i otiso na test.
Motor ubija kako ubrzava, medutim smanjila se krajnja, a okretaji 10520, zvono je kipuce, znaci za ta 2mm koje zvono viri vanka lamele ne mogu drzat pritisak i proklizavaju.
Brzina se spustila sa 92gps na 86gps.
Sutra micem sajbice i idem do tokara da skine 2mm sa polutke da vise ne dotakne zvono i da lamele hvataju cijelom sirinom.
Motor sada kroz ubrzanje vrti 8900-9000 do 81gps kad okretaji pocinju naglo rasti preko 10 soma te se tu dogada to proklizavanje.

Evo malo slika
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image
Posted Image


Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk

Edited by dacerovs, 26 November 2016 - 22:38.


#106 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,727 posts

Posted 27 November 2016 - 08:09

Isti problem sam imao kada sam kupio malossi linearnu za kymco, ali to pripisujem njihovoj unisex prodaji i nekompatibilnosti...

Svakako ne bi bilo loše da probate neko drugo zvono, uradite test-a samo sa stock zvonom ako ga imate...

Vidim da je ovaj motoforce kopija wingbell-a, bilo je tih sr***a i u rms-u, meni je na jednom primerku sklizio taj alu hladnjak prema unutra, pa sam ga nakucao natrag... to je kod kineza samo navučeno na zvono na žalost..

Obrati pažnju treba da je ivica hladnjaka poravnata za ivicom zvona...

#107 rade007

    Član

  • Senior Members
  • PipPipPip
  • 1,456 posts

Posted 27 November 2016 - 09:57

Stock zvono mu je spigano i 105mm je,on je presao na 107 kvacilo.Mora odraditi ovu polutku jer zapinje ili jedno rebro hladnjaka sa zvona.Moj prijedlog je bio da je pametnije odraditi onaj zapigani rub polutki.

Nakon toga nebi smjelo proklizavati jer nije ni prije sajbica na zvonu.Ako problem ostane probat cemo sa piaggio zvonom i kvacilom.

Uvjeren sam da nakon obrade polutki mora stimati.
Mario-hladnjak i zvono su savrseno ravni,jedino se vidi mali trag kako se polutka potpisala...

Od pocetka mi se ne svida ovo kvacilo,jer je ni vrit ni mimo sa svojim mjerama,mjeri 104,6 i sa najmeksim federima u najopustenijem polozaju starta na 5500+ okretaja a lamele love samo sa polovicom blizom zvonu.

#108 Dajteh

    Stari član

  • Senior Members
  • PipPipPipPip
  • 3,934 posts

Posted 27 November 2016 - 11:13

Slobodno skini rub remenice, ja sam to odradio, ne sjecam se koliko mozes skinuti, mislim da ke 1.2mm.

#109 rade007

    Član

  • Senior Members
  • PipPipPip
  • 1,456 posts

Posted 27 November 2016 - 11:25

Nisam mjerio ali na oko ima tu i vise,sklopljen je prijenos sa sajbicama na zvonu pa sam samo gledao jel se otvaraju do kraja.Nama je potrebno 2mm da bude na vlas...

#110 dacerovs

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 423 posts

Posted 27 November 2016 - 12:07

Decki 2.5mm ima, to se skida i onda je to to

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk



#111 dacerovs

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 423 posts

Posted 27 November 2016 - 19:31

Nisam stigao danas do tokara al sam skinuo sve dolje.
Ovako izgleda to zvono i remenica kad se sudare haha
Posted Image
Ovako to izgleda kad se podmetnu sajbice 2mm pod zvono
Posted Image
Posted Image
Ali nastane ovaj problem, slabo se vidi na slici ali prema plavom federu se vidi trag na lameli koji nije bio u zvonu i vidi se kako su proklizavale.
Posted Image
Lagano su urezane lamele.

Evo i mjere, skinut cu 2.5mm sa remenica, subler pokazuje 3mm
Posted Image

Evo i mjera kuplunga 104.7
Posted Image

Nikako mi se ne svida taj kuplung, zvono 107mm, a kuplung 104.7.
Ubacit cu najvjerovatnije sa piaggia tgb 105.3, rabljen je a vise pokazuje nego moj novi.
Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk

Edited by dacerovs, 27 November 2016 - 19:37.


#112 Razredni

    (PoštarAca)

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 8,417 posts
  • MestoBeograd
  • VozimPIAGGIO

Posted 27 November 2016 - 20:45

Ne moze ni jedan strug da pravilno skine remenicu, em sto su mekane i savijaju se em sto svaki strug po malo baca, imaces oscilacije i zujanje-hujanje i vibracije na krajnjim obrtajima. Otidji do strugara neka ti napravi platnu od 2mm kojom ces da odmaknes kvacilo od doseda remenica, malo postruzi kvacilo frontalno, ima dovoljno navoja za veliku maticu, dodaj i tih 2mm pod zvono, sve ce biti ok.

Kvacilo ako je ispod 105 vise nije dobro za koriscenje na 107 zvonu, krade krajnju brzinu.

Za sve to sto si pomerio za po 2mm ubaci plasticni torsion controler da povratis duzinu/tvrdocu centralne opruge.

#113 rade007

    Član

  • Senior Members
  • PipPipPip
  • 1,456 posts

Posted 27 November 2016 - 21:45

Aca ako planiramo pravi posao napraviti pod kuplung mora 4mm platna a toliko mesa nemamo.Razlog tome je sto kuplung lovi na samom rubu zvona i sirina pakni je 17mm a zvono 20mm na dijelu di pakne love.Znaci tu trebamo dodatni 1.5mm da bi bio u centru to je jedan razlog a drugi je da polutke cak i za kuplung zapinju i pomicu ga 1mm.
Znaci bez puno muke nije moguce odraditi ovo ako se planira ostaviti ovo zvono i kvacilo.

Ako se distancira kuplung za 1.5mm i otokari rub polutki zvono ostaje kako je i onda je sve centrirano i nista nigdje ne kaci.

Jasno mi je sta predlazes i to je i bio prvotni plan ali to je onda polovicno rjesenje.Kuplung je takav kakav je i moramo to uskladiti da funkcionira kako spada.

Riskirat cemo sa tokarom,on garantira za svoj posao,spominjao je neke pikse da se izgubi koliko glava baca pa u tu piksu stavlja polutke.Ako nece valjat u rezervi je druga polutka.

Torsion je vec ubacen.

#114 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,727 posts

Posted 27 November 2016 - 23:05

Mora umetak (piksna) da bude u nuli, i dosta je tvrd materijal pa polako...

#115 Dajteh

    Stari član

  • Senior Members
  • PipPipPipPip
  • 3,934 posts

Posted 28 November 2016 - 15:12

Kako ne moze u teoriji niti jedan strug da resi remenicu, ako sam ja u praksi to odradio u suradnji sa strugarom. Skinuta je bila, nije islo bas najlakse zbog tvrdoce materijala, ali rezultat je bio odlican. I nije bilo nikakvih bacanja, vibracija niti oscilacija.



Dakle ja sam to odradio i presao na desetine hiljada km.


A odradio sam iz razloga da mogu staviti piaggio kvacilo i rms korpu koja 100% iskoristava to kvacilo, a remenica ide skroz do kraja.
Kada bih stavio oem korpu koja je uza, ona bi ostavljala tragove na ferodama jer ih ne prekriva za 2mm, i start je bio puno slabiji. Ali meni nije klizalo na visim brzinama.




To sam odradio na svoju ruku i uspjelo je, kao jos jedan u nizu od odradjenih detalja. Ja ne znam koliko sam takvih slicnih projekata odradio, sve na svoju ruku, jer kad krenes obradjivati minarellija sigurno ces naletiti na gomilu mojoh postova sa MS-a dok je trajao razvoj (posljednja faza) skuter scene kod nas u HR :)



Onih 1.2mm sto sam spomenuo, ja se vise ne sjecam, ali mislim da je ta mjera potrebna da se skine da bude taman korpa uz rub remenice, jer nema potrebe ici vise, odnosno na nulu pa da se gubi cvrstoca.



Treba provjeriti i izmjeriti, ja dajem smjernice, a kad sam ja to sve radio niko nije imao pojma o tome, i sve sam iz nule radio, bez ikakvih sugestija. Danas je gotovo sve poznato.

#116 rade007

    Član

  • Senior Members
  • PipPipPip
  • 1,456 posts

Posted 28 November 2016 - 17:17

Pa iskreno,nismo uopce proucavali sta je tko radio na minarelliu,raskopali prijenos isli ubacit druge rolice i pregledat prijenos.
Uocili smo da se polutka potpisuje,sve komplet skinuli i za prvu ruku probali sa sajbicama koje nisu bile pravo rjesenje jer je kuplung klizao.

Drugi dan skinuto i premjereno sve komplet sa sublerom i podijeljene informacije na forumu.Dok nisi rekao da si obradivao polutke nisam to ni znao.

Doduse gledao sam kakav centralni se u praksi pokazao dobar s ovim nelinearnim polutkama i istina je da je bas tvoj post bio o hebo federu i taj post imam slikan kao korisno rjesenje da se ne bacaju novci na isprobavanje kombinacija.Kako u steku imamo samo polinijev i orginal feder,onda tu ni nema mjesta nekom isprobavanju...

Meni ovo djeluje kao da si se ti naljutio jer smo mi negdje kao procitali tu informaciju i podijelili ju na forumu...

#117 Dajteh

    Stari član

  • Senior Members
  • PipPipPipPip
  • 3,934 posts

Posted 28 November 2016 - 18:36

Ma ne ljutim se ja brate za nista, nista ti to mene ne smeta nego mi je interesantna teorija koja se vec vise puta pokazuje netocnom na vise razlicitih mjesta. Pa pokusavam kad vec ne ide jednom, drugi, treci put za redom obrazloziti da se kosi sa teorijom :D


Ukratko, nije teorija dobra da se rub ne moze adekvatno rijesiti, konkretno vezano za ovaj slucaj.




Nikako ne mogu da shvatim pogresnu teoriju poslje isprobane dobre prakse, nego dobio sam dojam da je bitnija teorija (makar netocna bila) od rezultata u praksi.


Shvatio sam da ste nabasali na problem sa sudaranjem remenice tek nakon kupovine zvona, sto znaci da odlicno zapazate, i onda sam vam potvrdio iz iskustva da je to problem i da mozete ici dalje jer sam to sve prosao.


I onda nakon toga to nije dovoljno nego se moramo voditi nekom teorijom, pazi, pretpostavkom sta ce biti za nesto sta se vec desilo, a to je vec odradjeno i isprobano.



Po teoriji purejet agregat ne radi.

Po teoriji taj minarelli ne smije da ide preko 82kmh :D :D

#118 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,727 posts

Posted 28 November 2016 - 20:23

Može da se struže, ja sam strugao isto, samo ne iz tog razloga već sam umislio da je kriva, pa sam još više pokvario...

E posle toga je došao strugar, izradio umetak u nulu, i popravio moje egzibicije...

Jedino što je malo tvrđi materijal pa treba paziti..

Dakle razredni je ovde pogrešni zaključak doneo, ali to nije razlog da se dajtech nešto nađe prozvan, ovde smo da pomognemo jedni drugima i eventualno se dopunimo, greške će biti na kraju uvek ispravljene..

Opušteno

#119 Razredni

    (PoštarAca)

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 8,417 posts
  • MestoBeograd
  • VozimPIAGGIO

Posted 28 November 2016 - 21:05

Nije Razredni nista pogresno zakljucio, razredni je strugao pomicnu remenicu i uspesno je pokrivio. Dakle to su moja zapazanja...

#120 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 28 November 2016 - 21:14

Ehhhhh, problemi prenosa, kad se samo setim od pre koju godinu ...koliko noci nisam spavao prevrcuci sve u glavi...na kraju sam nasao nadam se , najbolje resenje ( za kinareli ) ...eto , na Minareliju drugi problemi ...





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users