Jump to content


Disk kocnica na Tomos


8 replies to this topic

#1 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 10 July 2019 - 18:51

Da, ozbiljna prepravka na Airsalmatica ...ta ideja već dugo sazreva u meni , a linija vodilja je sledeća ...Airsalmatic je prava zver , računam da je pri sadašnjem stanju stvari na maksimali do nekih 80km/h uz odlično ubrzanje ...ciklistika matica nije za te brzine , ja ne bi išao dalje od toga , a najveći problem su slabe kočnice , doboši koji nisu mnogo veći od šoljice za kafu , a takav im je i efekat kočenja - nikakav , prerdviđene su za nešto što ide 50 km-h plafon ...iz tog razloga više puta mi se dešavalo da za metar- dva promašim ćupriju , skretanje , a i na semaforu kad stoje ispred mene jedva uspem da prođem sa desne strane ....jednoga dana neću imati gde da prođem i zakucaću se negde ...

Da bi to predupredio - projekat diska ...to je bilo planirano još pre godinu i više dana , pa je skinut točak , odneo ga kod onog mog Stanka , za godinu ništa pipnuo nije , umrla mu žena , ja nezainteresovan , ne vozim ga ,l nemam potreba za njim zbog strujnoga , ali ipak mora se to rasplesti , moje je pa je moje , vozio ne vozio ga ...a, u zadnje vreme vidim da moram imati i kao rezervu kad na strujnome ode guma ...

Elem , bilo kako bilo pre par meseci odem po njega i žena i ja ga doterasmo ...jadan, patinirao , stajao u nekoj šupi , načela ga površinska korozija ...na sreću , posle toliko stajanja upalio je na petu- šestu kurblu , čim je omirisao gorivo ...otada sam vozio na žbicanom točku bez prednje kočnice povremeno kad na onom izda guma ( a često je izdavala ) Njwegov originalni livenjak je bio predviđen da se prepravi na disk ...pre oko dve nedelje ko na lutriji na KP nudi lik liveni točak za matica sve sa gumom i onim nosačem pakni koji mi je Stanko ostrugao i nepovratno upropastio , pa sam iz tog razloga i vozio na žbicanom točku za svega 1500 din ...to je za upola pošto se prodaju ...e, sad sam imao nosač pakni da kompletiram jedan livenjak , a na drugiome da radim projekat diska ...idealno ...

Napominjem da sam točak nosio kod tri firme koje bi mogle da mi to odrade i da niko od njih nije hteo da se prihvati iz raznih razloga ...nezainteresovani , isuviše složeno, itd ...nema od tog posla ništa dok se sam ne zainteresuješ ,,,veliki tehnički izazov , složeno , ali može se ...ceo posao sam podelio u četiri faze ...1. montaža diska na točak ...2. montaža klešta na viljušku ...3. izrada mosta za ukrućenje viljuške ...4. montaža hidraulične pumpe- ručice kočnice i hidrauličnog creva ...

Pod broj jedan - montaža diska na točak ...dva dana sam radio na tome da bi disk kvalitetno učvrstio na točak ...kao prvo dao sam strugaru da mi izradi kontraploču kojom će disk preko pet imbus šaraga biti učvršćen ...evo kako izgleda ...

Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image24 hour s
[url=https://postimg.cc/KksWRwx6]Posted Image

Ima mesta i za pinjon , osvemu sam vodio računa



Za sada ovoliko , kako radovi budu odmicali , pisaću ...

#2 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 11 July 2019 - 09:38

Pri ovim radovima imam jedan zahtev...viljuška mora biti sposobna da prihvati oba točka i onaj sa diskom i onaj sa dobošom ... ovo iz razloga što danas -sutra na tehničkom neće tolerisati prepravku na disk bez atesta ...znači , na tehničkom moram se pojaviti sa doboš kočnicom inače neću dobiti tehnički ...posle mogu zameniti točak ....

Kada sam pokušao da stavim točak sa diskom u viljušku ne može ...smeta po visini navareni deo koji sprečava okretanje nosača pakni ...to se mora odseći brusilicom ...onda se mora izraditi isti takav koji će biti demontažan i tu sam se odlučio za flah 2 mm savijen na hladno u omega koji sam šarafom i maticom M-8 na smrt zavrnuo ( za probu ) ...nigde ne mrda , to je to , kad poželim doboš točak , samo ga spustim u kanal nosača pakni , stegnem ga na smrt i nema okretanja ...to sam rešio ...
Posted Image

Posted Image


Najsloženije će biti izrada i učvršćenje nosača kočionih klešta na viljušku , to još nisam osmislio , ali biće ...i to mora biti demontažno , bez varenja ...idemo dalje ...

#3 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 21 July 2019 - 17:10

Radovi na disku sasvim lepo napreduju ..par dana sam bio vredan , sve je proveravano više puta , greške ne sme da bude...mnogo operacija sa visokom preciznošću , morao sam radi svake sigurnosti da za viljušku zavarim nosače klešta , ona se na dve tačke - ušice zavare na štap vila ...trebalo mi je skoro sat vremena da samo izbrusim varove , pa posle sve zamazao osnovnom bojom ...uspešno sam izradio most na viljuški protiv uvrtanja , ispalo odlično ...

Sve to sad izgleda ovako ...

Posted Image

sad mi ostaje samo da nabavim i izmontiram hidrauličnu pumpu- ručicu , danas zvao ovde kod mene ko ima , ali se ne javlja ... kad nabavim , montaža luftiranje i da vidimo kao to radi ...eto odradio sam većinu posla , još malo ostalo , ima Matic da stane kad budem kočio ...

#4 vlayco

    Stari član

  • Moderators
  • 2,649 posts

Posted 21 July 2019 - 18:04

Miso,salji adresu u pm,imam pumpicu i to upravo od freea...ako ti odgovara
Mali doprinos projektu.

Sent from my SM-J610FN using Tapatalk



#5 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 22 July 2019 - 09:14

Može Vlajko , hvala ti unapred , crevo imam , kako god ...

#6 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 28 July 2019 - 16:00

Projekat diska na Airsalmatica je gotov! Nekoliko dana posla po malo,i gotovo ...Napominjem da sam u tri firme nosio i niko nije hteo da se prihvati , ništa bez u se u svoje kljuse ...tako je i bilo ...

Evo ga ...
Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Dakle , moguće je , izvodljivo je na Tomosa , Automatica , APN-a izvesti disk , rezultati kočenja su nemerljivo bolji ...pošto sam završio sve , zahvaljujem se donorima koji su dali organe koji su ugrađeni , Aci poštaru , Vlajku...

Gotovo- završeno ... :biker_scooter:

#7 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,723 posts

Posted 28 July 2019 - 16:08

Bravo

#8 Lauda

    Izgubio karburator

  • Administrators
  • 5,750 posts
  • MestoBrčko / Novi Sad
  • VozimKeeway Focus
  • Cilindar:Malossi Sport 70
  • Auspuh:TG Trek
  • Karburator:Dell 19

Posted 28 July 2019 - 19:43

Cestitke Miso na projektu, svaka cast!

#9 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 29 July 2019 - 17:59

Hvala momci ...još samo da napomenem da je viljuška sposobna da primi oba točka i sa diskom i sa dobošem , ovo sa dobošem ako na tehničkom ne budem mogao da prođem sa prepravkom bez atesta ( gotovo sam siguran da mi ne bi dali tehnički ) mogu brzo i lako da zamenim originalni , serijski točak...na sve sam morao misliti ...

Što se mene tiče , može i LOCK na temu ...





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users