Jump to content


Pitanja i polemike u vezi prenosa



118 replies to this topic

#1 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 30 September 2012 - 12:30

Te moci nisam spavao...odnosno jesam, ali plitko , celu noc sam `radio`, resavao probleme tuninga zadnje remenice...povod za to je bio ono skidanje zbog stelovanja i kontrola kvacila posle godinu i po dana...imao sam zadnju remenicu u rukama , kvacilo je podeseno , sve sam to vratio , a te noci se rodila ideja o pokusaju tuninga zadnje remenice , odnosno izradi linearnih kanala...

Te noci sam sve osmislio, to je nekoliko sati prevrtanja u glavi svih detalja sta i kako uraditi , smislio sam drzac za remenicu da se osigura protiv pomeranja dok se radi , uglomer za odredjivanje ugla kanala, kako da sve to bude u centru...to jutro sam dosao ranije u servis , za 15 min, zadnja remenica je bila skinuta, oslobodjeno kvacilo i rastavljen torque driver...sve je obrisano od masti i da - kanali su nelinearni , sa svim manama toga...spremio sam alat , oslobodio mesto na radnom stolu, sublerom uzeo neke mere, odredio mesto gde cu busiti nove kanale , stremio kirner , crtalo, burgije i poceo ...kirner je jedva ostavio traga, nece to ici bas tako lako...pokusaj busenja nije doneo nista novo - jedva da se videlo mesto...jako tvrdo ! za sad odustajem, sve ostaje na stolu...

Bas tada , k`o porucen, pojavi se moj drugar Rajko, bravar , masinac , izuzetno sposoban , a i tako sam mislio da ga zovem da se sa njim konsultujem u vezi ovoga - dosao na casicu razgovora...gleda on to , vrti glavom i kaze : ajmo kod jednog mog , ima covek radionicu za usluznu obradu metala , svojevremeno radio na glodalicama u Matrozu ( firma koja vise ne postoji ) , nema boljeg u Mitrovici od njega , za te stvari , pa da cujemo sta on kaze...Sedosmo u kola i za 15 minuta bili kod coveka... lepo nas docekao , upoznali se, radionica mu apoteka, vise vrsta strugova, glodalica i drugih masina ...covek u poslu , cudim se kako ga do sada nisam znao, ipak je Mitrovica moj grad...

Izvadim ono sto sam doneo , rastavljeni torque , objasnim problematiku coveku, saslusao me lepo i rece: Nema od toga nista, nista se ne moze uraditi, to je zavrsena stvar onoga rtenutka kad je napustilo fabriku koja ga je radila ...OBRAZLOZENJE: u fabrickoj ( velikoserijskoj ) proizvodnji, prvo je radjen tubus sa kanalima, gde specijalno programirana masina izradjuje kanale sa tim zadatim uglom, a potom to ide na TERMICKU OBRADU , cementiranje , kaljenje, a donji deo se vari na automatu za poluremenicu i to je kraj ...izuzetno je tvrdo i ne postoji mogucnost dalje obrade, jer je tvrdje i od samih glodala , dakle , NEISPLATIVO I NEMOGUCE...

Sva moja razmisljanja o tuningu zadnje remenice , padaju u vodu , bar smo dobili informaciju iz prve ruke da se u kucnoj radinosti ne moze nista uraditi...dakle , ko hoce bolji torque od serijskog , neka zavuce ruku u dzep i neka kupi neki NARAKU, MALOSSI , ili stagod slicno, neka se ne upusta u ono sto se ne moze uraditi...

#2 Pita

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 8,124 posts
  • MestoNovi Sad
  • VozimAprilia Sr 70cc

Posted 30 September 2012 - 15:54

Svakome ko se bavi tuningom ova ideja je padala na pamet...Linearni kanali su zlato za prenos u skuterima...
Ovo je vrlo dobro što si izneo svoje iskustvo i podelio ga sa nama da se ne zaluđujemo da fabrički torq možemo preraditi...Treba se skrpiti 50-60 eur minimum i kupiti gotov Torq, nema druge..

#3 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 30 September 2012 - 16:25

Tako je...

#4 cvele

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPipPip
  • 4,962 posts
  • Mestonis
  • Vozimkeewe hurrican

Posted 30 September 2012 - 20:03

Probao sam davno da uradim isto i nije islo...cak sam naso i ko ima takav "strug" za "spiralnu" izradu kanala...mozda bi taj pokusaj i uspeo da nije remenice koja zbog svoje zakrivljenosti ne dopusta da glava frezera izvuce ceo kanal ...lepo sam odustao i za 50-ak eura uzo Athenih torque i zavrsio poso oko problematicnog mina prenosa...
Ko god na mina bloku "produzi'' prenos posle tuninga-obavezno mora da nabavi i linearni torque drive...sad su bar MF i ostali PRC-tajvan proizvodjaci uspeli da malo povoljnije ponude torque u odnosu na malossi i polini ...

#5 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 30 September 2012 - 20:11

Cvele, i to je tacno , rub remenice ne dozvoljava da se frezer podvuce i kanal uradi do kraja , moralo bi se rastaviti od remenice , ma neisplativo skroz...

#6 cvele

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPipPip
  • 4,962 posts
  • Mestonis
  • Vozimkeewe hurrican

Posted 30 September 2012 - 20:14

Ma ok ,cak i da se rastavi i naprave novi kanali-treba to posle zavariti ili kako je vec spojeno pa na balansiranje jer se ta zadnja remenica zavrti i preko 30000ob. na full gasu...zajeban i neizvestan poso...

#7 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,723 posts

Posted 30 September 2012 - 23:26

ja sam pre par godina umislio da mi je remenica u debalansu , i stavio u strug da malo poravnam.. nije baš bilo ni lako ni jednostavno.. međutim, dobio sam neke nove vibracije...

posle nekoliko dana dođe strugar, stariji čovek koji ima desetine godina iskustva i ja mu pokažem šta sam i kako probao... na to će on, čoveče nije remenica u debalansu već udara glava od struga... na to ću ja kako udara, pa kaže strug star 30 godina ima mali ekscentar, i to je već odavno tako... kaže sad si ostrugao malo krivo... pa reko samo sam poravnao , kaže ne sada si pokvario pravilnu kružnicu... ahh

na to će on sada mora da izradi alat u koji će ostrugati umetak da bude u nuli, i tako prihvati remenicu... pa će tek tada biti u centru...

sećam se kada je prišao nožem da poravna samo je zakšripilo i zadimilo, i ako se radilo od svega 0,5mm ...

na to će on, veoma tvrd materijal... ali eto nekako je uspelo..

a za te kanale je jasno da su u debelom materijalu urađeni pod uglom... još ako je materijal kaljen... eto veselja,.

#8 Nesa BG

    sensei

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,745 posts
  • MestoN.Bgd
  • VozimSprint exactly

Posted 01 October 2012 - 01:06

Ja sam dosao na ideju da samo ispoliram ivice kanala po kojim se voze kajle. Kad sam uzeo turpiju (obicnu ali kvalitetnu) samo je letela preko ivice kao po staklu. Toliko o tome koliko je tvrd materijal. Na kraju sam uspeo da ispoliram ali dijamantskom turpijicom i to uz velik napor.

#9 Petko

    Član

  • Members
  • PipPipPip
  • 886 posts
  • MestoObrenovac
  • VozimKeeway matrix,Gilera DNA

Posted 01 October 2012 - 01:21

Izgleda da sam samo ja uspeo da nesto uradim,ja sam nedelju dana po 6 sati dnevno radio na remenici,posle nedelju dana,riknulog biaksa i potrosenih svih nastavaka trud se isplatio,bilo je tu dosta muke i par sponova u oko ali nema veze,ranije je imao rupu od 30-70,80kmh a posle prerade blagi pad obrtaja na 40 i 50 kmh i lep nastavak ubrzanja,do duse kad su bile paklene vrucine nije bas radio kako treba ali uvece isao kao zmaj :joks: ta prepravljena remenica mi stoji u garazi i primetio sam da su one kajlice samo napravile neke rupice jer je bilo obradjeno pod kosinu B)

#10 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 28 December 2012 - 18:44

http://www.pedparts....rque_Driver.jpg

Cena morska ...Kakve su mogucnosti da se ovo uveze ?

Na njihovom sajtu stoji cena od 31 funtu ?

Posted Image
ili do ovoga . cena 34 , funte ?ovo je top racing...

Slozicemo se da na belosvetskom trzistu ima jeftinih torque drivera, to potvrdjuju ove cene, ne mora to da bude skupo, ali kako doci do njih ? Ajde , dajte predloge ?

Edited by ALIEN SM, 28 December 2012 - 19:00.


#11 Lenko

    Član

  • Members
  • PipPipPip
  • 783 posts

Posted 28 December 2012 - 19:18

Uskoro, ako već nije, treba da počne kod nas Pey-pal...

#12 Pita

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 8,124 posts
  • MestoNovi Sad
  • VozimAprilia Sr 70cc

Posted 28 December 2012 - 20:02

ma to pričaju već godinama, nema ništa od toga...Alien, imaš na BJB bikers forumu članoci schiffaca i e-bay rade uvoz sa sajtova...pošalješ im upit i dobiješ cenu do kuće!

#13 Lenko

    Član

  • Members
  • PipPipPip
  • 783 posts

Posted 28 December 2012 - 20:20

Za tog prvog ne znam, ali taj drugi, E-bay ubija ! kad mi je rekao koliko bi trebao da doplatim za poštarinu i uslugu, pomislio sam da čovek nije pri sebi...

#14 cvele

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPipPip
  • 4,962 posts
  • Mestonis
  • Vozimkeewe hurrican

Posted 29 December 2012 - 01:01

Kad bude sledeca tura sa SA lepo naruci po sexy ceni preko SkuterMreze ...
https://www.scooter-...rce-Racing.html

#15 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 29 December 2012 - 14:09

Otprilike da je to - to ...cena je ista , slicna na Attacku kao i ova u funtama, mozda je Cvele u pravu da je najbolje poruciti preko ove nase mreze kad bude porucivanje...nije to nista hitno, kad sam do sada mogao bez toga , moci cu i dok ne stigne...trazicu ilegalan nacin :evilgrin0010: da to odradim , da me zena posle ne samelje na sitnu sajbu...

#16 bojan681

    Stari član

  • Senior Members
  • PipPipPipPip
  • 4,906 posts
  • MestoNovi Sad
  • VozimSprint Eagle

Posted 29 December 2012 - 15:15

imas i preko cilindar.rs, kad sam od njih uzimao pavese rolnice nisu sebi uopste racunali proviziju neg su mi samo rekli da pretvorim iz eur u din po kursku koji je na taj dan.

#17 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 03 January 2013 - 11:38

Peosao Deda Mraz! Nije vise ta cena! Sve je skuplje za 15 %...

#18 bojan681

    Stari član

  • Senior Members
  • PipPipPipPip
  • 4,906 posts
  • MestoNovi Sad
  • VozimSprint Eagle

Posted 05 January 2013 - 00:07

a i preko ovih cilindar.rs nije ta online cena od 39e vec 49e (oni kupe online za 39e mozda i jeftinije pa im taman tih 10e provizija)

#19 .::SALLE::.

    Član

  • VIP
  • PipPipPip
  • 274 posts
  • MestoKraljevo
  • VozimCBR 600RR

Posted 10 January 2013 - 12:24

Samo da javim svima koji zele da rese problem kod minarellija zbog nelinearnog toruqe drivera , ja sam kod mene resio problem ...
Zadnje remenice sa linearnim kanalima pasuju od italjeta i suzuki-ja i vece su od minarelli za 7mm u precniku [morini masine do 99 ili 00 god, od ditecha i kasnijih ne pasuje], naravno treba malo duzi kais ... remenicu sam platio 15e ... Ko zeli da se zanima za male pare se moze napraviti i resiti problem sa prenosom . Potrebne su vrlo male prepravke

Edited by .::SALLE::., 10 January 2013 - 12:27.


#20 Pita

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 8,124 posts
  • MestoNovi Sad
  • VozimAprilia Sr 70cc

Posted 10 January 2013 - 14:04

tako je Sale, te remenice su 123mm promera i torqom sa linearnim kanalima što je najbitnije...Mnogi su stavljali i 128mm od starih piaggia koje isto pasuju na minareli ali nemaju linearni Torq..





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users