Jump to content


Bi led set za skutere i motore



53 replies to this topic

#1 qxaxs

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 140 posts
  • MestoSid
  • VozimFirefox 15

Posted 20 February 2016 - 19:40

Cao ljudi razmisljam o kupovini Bi Led seta za svog Nrg-a posto je ovo njegovo svetlo dosta lose.Da li neko ima iskustva sa ovim cudom,kratko je 16w a dugo 20W,cena je oko 25eura.Razmisljao sa da uzmem jedno za probu pa ako je dobro mozda cak i oba.malo mi je mnogo 25 eura pa ako neko nesto zna o ovome,da se ne bace pare.

Attached Files



#2 Beogradski Fantom

    Član

  • VIP
  • PipPipPip
  • 1,606 posts
  • MestoBeograd, Kotez
  • VozimMalaguti Madison

Posted 21 February 2016 - 15:08

I ja sam gledao te led varijante dok sam imao u planu da fantoma ostavim sebi, ali nikako se nisam usudjivao da kupim to jer nisam siguran kako radi, i nisu mi se bacale pare.

Neko ce morati da bude pionir u tome, da bi preneo iskustva drugima. Tj da zrtvuje 25e :)

#3 Pakundza

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 289 posts
  • MestoBorca
  • VozimBaotian Hero 125

Posted 21 February 2016 - 18:01

Moj savet ti je da uzmes xenon . Jeste da je 35w al po meni daleko bolje i isplativije resenje

#4 qxaxs

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 140 posts
  • MestoSid
  • VozimFirefox 15

Posted 21 February 2016 - 20:06

Nisam siguran da xenon mogu da namontiram na NRGa bez nekih vecih prepravki,uzecu kroz koji dan ovaj bi led pa cu uslikati ili snimiti kako je bilo pre i posle.Nekako mi je ovo bolja varijanta jer ima svoje socivo,pa kontam da ce bolji snop da bude,tj da nece da razbacuje mnogo sa strane,videcemo uglavnom.

#5 goggyso

    PureJet je moja misija.

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 7,699 posts
  • MestoSombor
  • Vozimaprilia SR70 PureJet
  • Cilindar:Malossi
  • Auspuh:LeoVince ZXR

Posted 21 February 2016 - 23:02

View PostPakundza, on 21 February 2016 - 18:01, said:

Moj savet ti je da uzmes xenon . Jeste da je 35w al po meni daleko bolje i isplativije resenje
Gde da ubaci xenon? NRG mc3 ima dva malena svetla sa ili bez sočiva u koje ne može da stane ništa osim stock sijalica od 15W, ja sam se sa tim igrao par meseci pa na kraju ubacio dve LEDovke MR16. Drugo, generator struje za napajanje svetala je na NRGu veoma slabašan, jedva napaja i te dve sijalice koje je fabrika ugradila, a kamoli xenon.
Gledao sam i ja ove LEDovke, imaju mogućnost podešavanja fokusa snopa svetlosti, oblik reflektujuće konkavne površine je na isti fazon kao u nekim kineskim baterijslim Led lampama koje sasvim dobro usmeravaju svetlost LED dioda unutar tih konkavnih ogledala, pa bi trebalo da bude ok. Jedini problem je što se NRGove sijalice napajaju AC (naizmeničnim) naponom, trebalo bi između instalacije i LEDovki ugraditi ispravljački sklop, grec od 10A i elektrolit od bar 4700uF kako bi se što bolje ispeglao napon, pa onda izmeriti vrednost na punom gasu sa opterećenjem, i ukoliko pređe 12V treba i stabilizacija da se ne spali LEDovka.
Možda izgleda komplikovano ali jedan dobar elektroničar bi to brzo i lako uradio.

#6 Dajteh

    Stari član

  • Senior Members
  • PipPipPipPip
  • 3,934 posts

Posted 22 February 2016 - 05:20

Golf 3 maglenka ili tako nesto slicno, upasuje se dosta lako. I umjesto h3 55w sijalice, moze se uzeti 35w koja radi bez problema na karbu.

#7 Razredni

    (PoštarAca)

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 8,417 posts
  • MestoBeograd
  • VozimPIAGGIO

Posted 22 February 2016 - 07:07

View Postdajteh, on 22 February 2016 - 05:20, said:

Golf 3 maglenka ili tako nesto slicno, upasuje se dosta lako. I umjesto h3 55w sijalice, moze se uzeti 35w koja radi bez problema na karbu.
Svaka cast :)

#8 goggyso

    PureJet je moja misija.

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 7,699 posts
  • MestoSombor
  • Vozimaprilia SR70 PureJet
  • Cilindar:Malossi
  • Auspuh:LeoVince ZXR

Posted 22 February 2016 - 08:53

Da, samo što ne smemo da zaboravimo kako maglenka rasprostire snop svetla, bukvalno u široku horizontalnu, relativno tanku liniju. To ni u ludilu nije ni blizu kratkog svetla, a kamoli da može da radi kao dugo. Igrao sam se i s tim, inače sam alergičan na loše osvetljenje puta noću na bilo kom vozilu, pa tako i na skuteru, i iz tog razloga sam bio prinuđen na razne experimente.
U svakom slučaju za NRG Mc3 najbolje rešenje je LED MR16 (ili GU10) sa sočivom sa što manjim uglom snopa. Tako sam na kraju napravio sebi i kasnije Plamenom.

#9 Pakundza

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 289 posts
  • MestoBorca
  • VozimBaotian Hero 125

Posted 22 February 2016 - 11:32

@goggyso Pa zar ne idu h3 u njegov far?

#10 qxaxs

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 140 posts
  • MestoSid
  • VozimFirefox 15

Posted 22 February 2016 - 13:48

View Postgoggyso, on 21 February 2016 - 23:02, said:

Gde da ubaci xenon? NRG mc3 ima dva malena svetla sa ili bez sočiva u koje ne može da stane ništa osim stock sijalica od 15W, ja sam se sa tim igrao par meseci pa na kraju ubacio dve LEDovke MR16. Drugo, generator struje za napajanje svetala je na NRGu veoma slabašan, jedva napaja i te dve sijalice koje je fabrika ugradila, a kamoli xenon.
Gledao sam i ja ove LEDovke, imaju mogućnost podešavanja fokusa snopa svetlosti, oblik reflektujuće konkavne površine je na isti fazon kao u nekim kineskim baterijslim Led lampama koje sasvim dobro usmeravaju svetlost LED dioda unutar tih konkavnih ogledala, pa bi trebalo da bude ok. Jedini problem je što se NRGove sijalice napajaju AC (naizmeničnim) naponom, trebalo bi između instalacije i LEDovki ugraditi ispravljački sklop, grec od 10A i elektrolit od bar 4700uF kako bi se što bolje ispeglao napon, pa onda izmeriti vrednost na punom gasu sa opterećenjem, i ukoliko pređe 12V treba i stabilizacija da se ne spali LEDovka.
Možda izgleda komplikovano ali jedan dobar elektroničar bi to brzo i lako uradio.

Tacno da nema mesta u socivu za xenone,i struja je takodje slaba.Kod mene je isti slucaj,dve sijalice od 15 W ne mogu da rade u oba fara istovremeno,slaba struja,dugo svetlo i nemam samo kratko.
Sto se tice ovog seta gore sa slike on ima svoj ventilator,i cini mi se da je ona crnu kutija tu da ispegla taj napon tj da sluzi kao ispravljacki sklop,u ovo nisam siguran ali covek koji to prodaje je rekao da je dosta toga ugradio na skutere i da nema problema sa pregrevanjem i treperenjem,sad opet dok se ne proba ne zna se

#11 goggyso

    PureJet je moja misija.

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 7,699 posts
  • MestoSombor
  • Vozimaprilia SR70 PureJet
  • Cilindar:Malossi
  • Auspuh:LeoVince ZXR

Posted 22 February 2016 - 14:38

View PostPakundza, on 22 February 2016 - 11:32, said:

@goggyso Pa zar ne idu h3 u njegov far?
Ne idu H3, idu neke malene od 15w specijalnog oblika.

#12 goggyso

    PureJet je moja misija.

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 7,699 posts
  • MestoSombor
  • Vozimaprilia SR70 PureJet
  • Cilindar:Malossi
  • Auspuh:LeoVince ZXR

Posted 22 February 2016 - 14:43

View Postqxaxs, on 22 February 2016 - 13:48, said:

Tacno da nema mesta u socivu za xenone,i struja je takodje slaba.Kod mene je isti slucaj,dve sijalice od 15 W ne mogu da rade u oba fara istovremeno,slaba struja,dugo svetlo i nemam samo kratko.
Sto se tice ovog seta gore sa slike on ima svoj ventilator,i cini mi se da je ona crnu kutija tu da ispegla taj napon tj da sluzi kao ispravljacki sklop,u ovo nisam siguran ali covek koji to prodaje je rekao da je dosta toga ugradio na skutere i da nema problema sa pregrevanjem i treperenjem,sad opet dok se ne proba ne zna se
Moguće da je u toj kutijici i ispravljač, kod većih motocikala svetla se napajaju DC naponom sa akumulatora a ne AC kao na skuterima, zato sam napisao da treba ispravljač AC-DC ali ipak treba proveriti šta piše u uputstvu, dali je AC ili DC napajanje. Ako radi na AC onda nema brige, samo što bi za kratko-dugo trebale dve takve LEDovke, jedna za kratko u desni a druga za dugo u levi far, i naravno treba na volanu drugi prekidač od npr NRG mc4 koji ima dugme kratko-dugo.

#13 qxaxs

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 140 posts
  • MestoSid
  • VozimFirefox 15

Posted 22 February 2016 - 15:00

View Postgoggyso, on 22 February 2016 - 14:38, said:

Ne idu H3, idu neke malene od 15w specijalnog oblika.

View Postgoggyso, on 22 February 2016 - 14:38, said:

Ne idu H3, idu neke malene od 15w specijalnog oblika.

Evo ovakve su kod mene trenutno tj samo jedna

Attached Files



#14 qxaxs

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 140 posts
  • MestoSid
  • VozimFirefox 15

Posted 22 February 2016 - 15:13

Nisam znao da je desno kratko a levo dugo :D eto svasta se nesto nauci.nisam primecivao razliku uopste,posto mi je staklo od desnog fara malo istopljeno izbegavao sam da stavljam sijalicu tu,a levo kao dugo ne sija nikako pa sam zakljucio da je to kratko.Bas trazim po netu neki manual za ovakav set ili slican i nista nisam nasao.
pronasao sam samo ovo,slicno je dosta samo sto ovaj set sto ja hocu da uzmem ima svoje socivo pa verovatno bolje radi posao.
Da li ja mogu da zamenim ta stakla sa obicnim ili nekim providnim pleksiglasom?

Evo link

#15 goggyso

    PureJet je moja misija.

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 7,699 posts
  • MestoSombor
  • Vozimaprilia SR70 PureJet
  • Cilindar:Malossi
  • Auspuh:LeoVince ZXR

Posted 22 February 2016 - 15:22

Ne, nije fabrički tako, oba fara su kao kratko, ja bih to pre nazvao pozicionim svetlima da bi drugi učesnici u saobraćaju primetili maleni NRG na putu, al od osvetljavanja puta noću je slaba vajda. Prvo sam u Grčkoj na moru iznajmio NRG mc3 i kad sam krenuo uveče da se malo provozam, bio sam zaprepašćen koliko jadno svetli, da nije ulične rasvete nebih video gde vozim. Isto se ponovilo i na mom NRGu kad sam ga kupio, pa sam se napatio da napravim kakva takva svetla sa strujom napajanja kojom sam raspolagao. Jedino su LEDovke MR16, dve od po 4w radile posao, tada jačih skoro pa da nije ni bilo, sad već ima i od 8W pa i jače sa sočivom, ali te dosta široko svetle, prevelik ugao.
To što sam napisao je samo solucija ako se baš želi kratko-dugo, mada ne mora, može i varijanta da u desni ide LEDovka, ova gore pomenuta zumirana kao dugo a u levo, zbog zaslepljivanja vozila iz suprotnog smera, kratko, pa onda da obe svetle istovremeno, toliko struje ima i ne treba prekidač a bitno je da desni osvetljava dalje zbog biciklista i pešaka.

#16 Dajteh

    Stari član

  • Senior Members
  • PipPipPipPip
  • 3,934 posts

Posted 22 February 2016 - 15:54

Istina da maglenka svijetli dosta siroko, za to je i napravljena. Medjutim njena osvjetljena daljina je bolja od sve jedne predlozene metode, posto serijski far ne zadovoljava nikakve uvjete, jednako kao casi tecnog jogurta.. A zato sam spomenuo i slicne takvoj, posto ih ima raznih u toj dimenziji, samo je ovo najlakse naci, posto nam ne treba kockasta prednjica od G3, sto znaci da taj dio moze biti i razbijem, a ono sto nam treba je ispravno. Znaci moglo bi se lako naci u otpadu.

Nisam jos napomenuo da se pregrada koja pravi crtu i rez, malo upusti u obliku U tako da snop dobiva i na daljini.

#17 goggyso

    PureJet je moja misija.

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 7,699 posts
  • MestoSombor
  • Vozimaprilia SR70 PureJet
  • Cilindar:Malossi
  • Auspuh:LeoVince ZXR

Posted 22 February 2016 - 20:07

View Postdajteh, on 22 February 2016 - 15:54, said:

Istina da maglenka svijetli dosta siroko, za to je i napravljena. Medjutim njena osvjetljena daljina je bolja od sve jedne predlozene metode, posto serijski far ne zadovoljava nikakve uvjete, jednako kao casi tecnog jogurta.. A zato sam spomenuo i slicne takvoj, posto ih ima raznih u toj dimenziji, samo je ovo najlakse naci, posto nam ne treba kockasta prednjica od G3, sto znaci da taj dio moze biti i razbijem, a ono sto nam treba je ispravno. Znaci moglo bi se lako naci u otpadu.

Nisam jos napomenuo da se pregrada koja pravi crtu i rez, malo upusti u obliku U tako da snop dobiva i na daljini.
Da ali opet je problem sijalica, H3 je jedna 55w a LED H3 je diskutabilna, vrlo rizično po pitanju ulaganja para i neizvesnosti šta će ispasti na kraju.

#18 Dajteh

    Stari član

  • Senior Members
  • PipPipPipPip
  • 3,934 posts

Posted 22 February 2016 - 21:16

Ne razumjem, slozio sam to na 3 svoja skutera, i 2 nrga mc3. Posluzilo nas je odlicno za vise od 150km neprekidne nocne voznje kroz sumu.
A da sam imao LED, morao bi napipavati svaki zavoj jer ga ne bih stigao vidjeti na vrijeme posto je max. domet ogranicen (prekratak), a ovako vozim isto kao po danu.


Uostalom, ako ima neko bolje rijesenje neka slika da vidim, rado cu se predomisliti ako je bolje, jer svjetla nikad dosta :)


#19 goggyso

    PureJet je moja misija.

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 7,699 posts
  • MestoSombor
  • Vozimaprilia SR70 PureJet
  • Cilindar:Malossi
  • Auspuh:LeoVince ZXR

Posted 22 February 2016 - 23:16

View Postdajteh, on 22 February 2016 - 21:16, said:

Ne razumjem, slozio sam to na 3 svoja skutera, i 2 nrga mc3. Posluzilo nas je odlicno za vise od 150km neprekidne nocne voznje kroz sumu.
A da sam imao LED, morao bi napipavati svaki zavoj jer ga ne bih stigao vidjeti na vrijeme posto je max. domet ogranicen (prekratak), a ovako vozim isto kao po danu.


Uostalom, ako ima neko bolje rijesenje neka slika da vidim, rado cu se predomisliti ako je bolje, jer svjetla nikad dosta :)
Čekaj, složio si xenon na mc3? ili ja sad nešto nisam razumeo..

#20 qxaxs

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 140 posts
  • MestoSid
  • VozimFirefox 15

Posted 23 February 2016 - 23:31

Mislim da prica o maglenkama.Svakako cu naruciti ovaj set u ponedeljak pa cemo videti vredi li cemu.





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users