Jump to content


Punjenje akumulatora



45 replies to this topic

#1 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,725 posts

Posted 04 January 2011 - 19:19

Akumulator puni samo desetinom nazivnog kapaciteta, ili ukoliko se puni strujom nazivnog kapaciteta onda samo 1 sat, tzv fast charge, pa je za recimo 5Ah akumulator od skutera dovoljno punjenje strujom od 5A u trajanju 1 sat, ali pošto smo mi izašli iz onih školskih klupa gde se tako nije učilo, a kod kuće imamo samo punjač za punjenje akumulatora kola, postoje dve varijante

1. Nemojte puniti akumulator, samo ga ostavite na policu neke prostorije u kojoj neće temperatura silaziti ispod nule do sledeće sezone

2. Vežete u REDNOJ vezi sa akumulatorom na punjač sijalicu, recimo od žmigavca ili štopa za kola, koja je 12v/5W. Ona će u strujnom kolu uneti svoj otpor, i stvoriti pad napona dovoljan da sačuva akumulator u prvom naletu punjenja sa punjača koji NEMA strujnu regulaciju. Sijalica će u početku dok je akumulator prazan i dok bi hteo da vuče veću struju, preuzimati na sebe veći napon i vlakno će biti blago užareno, dok se pritom struja u kolu neće povećavati i akumulator će biti sačuvan. Kako se akumulator puni vremenom će na sijalici napon opasti i ona će se ugasiti, a na akumulatoru će se napon povećati i struja u kolu smanjiti.

Posted Image

To znači da smo akumulator napunili, i da je njegovo punjenje bilo ovoga puta strujno regulisano sa redno vezanim otporom koji nam je svojim svetlom dao do znanja da je akumulator pun.

- ukoliko sijalica uvek svetli i posle 10-ak sati, znači da nam je akumulator neispravan i da je neka od ćelija u kratkom spoju i da bi preostale ćelije vukle konstantno veću struju
- ukoliko se sijalica ne upali znači da nam je akumulator već napunjen i da se na njoj ne stvara pad napona i akumulator se ne puni ili se minimalno puni pa pad napona na sijalici nije dovoljan da užari vlakno

Najbolje bi bilo kada bi u rednu vezu stavili i jedan ampermetar, sa kojim bi pratili struju punjenja koja je 400-800mA dakle 1/10 u zavisnosti od nazivnog kapaciteta akumulatora, mada eto sijalica ume da odradi posao.

Nikako ne smemo zaboraviti da proverimo stanje nivoa elektrolita odnosno vodene-kiseline u ćelijama. Ona mora biti na nivou da tek potapa ćelije. I ako na mnogim novim proizvedenim akumulatorima piše NOT OPEN, svakako predlažem da se ti poklopci skinu i po potrebi dolije destilovana voda do nivoa koji prekriva ćelije.. Zašto destilovana voda ?, zato što preko leta uglavnom ona ispari iz koncentrata tečnosti, kiselina se zadržava i njen odnos će se povratiti ukokiko dolijemo samo destilovanu vodu. Na kraju ukoliko nismo sigurni koncetnraciju možemo proveriti sa meračem i po potrebi popraviti njen odnos ukoliko kupimo akumulatorsku kiselinu pa nju dolijemo, mada se u 95% slučaja i posle merenja zaključi da manjka destilovane vode jer je koncentracija povišena..

U toku punjenja normalno je da ključa sa velikim mehurićima, to nam daje znak da je još prazan.. Akumulator je napunjen kada kiselina sitno prska odnosno vri..

#2 nntom

    Mlađi član

  • Members
  • PipPip
  • 48 posts
  • MestoBeograd
  • Vozimljuta Aprilia Sportcity 200

Posted 02 April 2011 - 20:24

UH , veoma korisna shema Mario! Extra je sa ovom sijalicom fora! Zimus sam imao problem sa akumulatorom i naravno, neda mi djavo mira i otvorim celije, a lepo pise - bez odrzavanja,okrenem ga naopacke, a u njemu ni grama tecnosti. Ovdasnji poznanik, autoelektricar mi rece da kupim aku kiselinu i tako sam i uradio. Napunio sam ga celog kiselinom, stavio na punjac i akumulator radi cele zime kao nov. http://forum.pyrothe...tyle_emoticons/default/sad.png
Ali neki dan mi se desila zanimljiva situacija. Krenem da ga kresnem, ali zbog loseg kontakta na dugmetu, bendiks uradi tamo-vamo-tamo-vamo i kao da je nesto zaglavio, ali akumulator nije uopste imao vise snage da zavergla ni da izbaci bandiks vec je samo lagano okretao alnaser. Kao da se akumulator shokirao i ostao bez struje. Na dig tabli je pokazivao jedva 10 V. Stavio sam ga na punjenje i za pola sata je povratio snagu i opet radi bez greske. Intaresantno...

#3 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,725 posts

Posted 02 April 2011 - 21:13

možda ne radi punjenje na skuteru, treba proveriti regler i da li uopšte puni...

#4 nntom

    Mlađi član

  • Members
  • PipPip
  • 48 posts
  • MestoBeograd
  • Vozimljuta Aprilia Sportcity 200

Posted 03 April 2011 - 15:25

Ne , ne, radi punjenje, imam ja indikaciju na tabli i odavno bi se ispraznio da je regler riknuo. Radi bez greske cele zime, ali to neki dan je klasican shok. bem li ga http://forum.pyrothe...tyle_emoticons/default/dobarpost.jpg

#5 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 29 October 2011 - 16:41

Necu da otvaram novu temu, nadovezujem se na Mariovu, zimske radosti su pocele, pa sa njima i problemi...ja ne znam jel` to samo kod mene , ili manje - vise svi imaju odredjenih problema sa akomulatorom... kod mene je vec treci, prvi EXSID, pa sledece godine drugi EXSID koji je riknuo u sred leta posle 7-8 meseci , a kad sam ga odneo u ovlasceni servis kazali su mi da NE VALJA i da sam ja jedan od retkih kome je riknuo, pa , jos u sred leta, i eto oni se bas cude???
Pa, dobro , a sta cemo sa garancijom, valjda vazi godinu? A, to??? E, garanciju ste izgubili zato sto ste ga sami formirali, niste ga doneli nama (davam uzmemo jos koji dinar), a niste bili ni na sestomesecnoj kontroli ispravnosti istog (???)I stvarno- na garantnom listu jako sitnim slovima pise sve to...Tu ja popi****, uzmem svoj (crknuti) ACCU, demonstrativno odem i pravac u prodavnicu i kupim (TRECI), za cetiri godine...ja k`o da vozim HIBRID...hehehe...

Treci AKKU je BANER, Austrijski, prve sezone s pocetka leta je radio nekako, cak i dok je bio potpuno nov, palio je sa zadrskom- prvo KRATAK SPOJ- PA ONDA ZAVERGLA ...ovo sad mu je druga sezona, cak i letos sam izbegavao da palim na anlaser prvo paljenje- cesto je verglao, a nije palio...onda na noge i na kurblu upali...ima logike- anlaser povuce znatnu struju pa mozda CDI sa smanjenim naponom ne uspe da obezbedi dovoljno kvalitetnu varnicu, pa jos hladan motor, itd, itd...
Uglavnom, sada vec , kako se temperatura jutarnja spustilana nekih 7-8 stepeni, aku je jos slabiji, naslucuje mu se kraj...sve mi se cini da su ti od 1200-*1300,00 din . neka resenja za godinu- dve,problem je u njihovom kvalitetu, punjenje je OK...

Nego , posto vecina nas ima punjace za kola (i ja), evo kako sam napravio dva u jednom...Mariova sema je jednostavna i dobra, a obrazlozenje je potpuno tacno, mali akomulatori se mogu ostetiti velikom strujom punjenja...

Posted Image
Posted Image

Sve je uradjeno kao na semi, s tim da sam (ispod one petice ) ubacio jedan preklopni prekidac, koji ima i nulti polozaj, a na prvoj poziciji je redno vezana sijalica kao ogranicavac punjenja, a na drugoj poziciji je standardni punjac za kola...To je dva u jednom i funkcionise dobro...
Jbg, sve mi se cini da ce mi trebati ove zime... :sexe19jx1:

#6 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 30 October 2011 - 15:14

Za ovo nisam crtao semu- toliko je jednostavno da mislim da nema potrebe, samo cu ispricati : kad ubacite prekidac koji kosta svega oko 100,00 din., na onaj srednji kontakt dovedete sa greca + , pa da preko levog i desnog kontakta razvedete ili preko otpora (sijalice), ili bez otpora... i to je to...

#7 Black Adder

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPip
  • 1,859 posts
  • MestoBelgrade
  • VozimKymco People S50 2T, Peugeot Elyseo 2T 70cc. Malaguti Madison S250

Posted 30 October 2011 - 22:41

Ej, ima nas i koji smo u svađi sa Edisonom (ajd slikaj, matere ti)

#8 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 31 October 2011 - 10:58

Evo,Vic...

Posted Image

Posted Image

Skroz levo- dovod na trafo> sa trafoa naizmenicni napon ide na GREC > SA GRECA minus , ona ogoljena , kruta ide na AMPRMETAR , pa na OSIGURAC, pa kao CRNA izlazi sa STIPALJKOM za klemu...

Ona LJUBICASTA je nabodena na + od GRECA, > ide na SREDNJI kontakt (dovodni) od PREKIDACA, > razvodi LEVO , preko sijalice zaletovane u red, ili DESNO, bez sijalice .> te dve plave se spajaju u CVORISTE i izlaze kao CRVENA sa stipaljkom za klemu...
http://forum.pyrothe...tyle_emoticons/default/icon_biggrin.gif

#9 Black Adder

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPip
  • 1,859 posts
  • MestoBelgrade
  • VozimKymco People S50 2T, Peugeot Elyseo 2T 70cc. Malaguti Madison S250

Posted 31 October 2011 - 16:41

Fala Vi mlogo, sad mi je mnogo jasnje, extra ideja Posted Image

#10 Mario

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 20,725 posts

Posted 31 October 2011 - 20:14

bravo za ALIEN-a, sad možemo serijski da modifikujemo ove jeftinije punjače...

#11 Darko #

    Mlađi član

  • Members
  • PipPip
  • 13 posts

Posted 22 November 2011 - 14:45

Ja sam imao jedan vrlo zgodan mali punjac akumulatora, ali nazalost mi je trebao da ga ubacim u neki drugi uredjaj.

to je bio ovaj punjuac, on se automatski gasio kada akumulator dostigne oko 13 volti, tako da ga je moguce ostaviti na akumulatoru citavu vecnost, on ce ga dopuniti samo ako voltaza padne ispod 12v. sa strujom punjenja od mizernih 300 mA, punjac je bio kao savrsen za akumulatorcic od skutera.

Posted Image

#12 Black Adder

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPip
  • 1,859 posts
  • MestoBelgrade
  • VozimKymco People S50 2T, Peugeot Elyseo 2T 70cc. Malaguti Madison S250

Posted 18 December 2011 - 10:40

Odabrao sam još jednu igračku za test. Kupio sam komplet za samogradnju u Kelku (bivši radio klub) pod zvučnim imenom Automatski punjač akumulatora. Naime radi se o sklopu koji isključuje punjenjenje akumulatora kad se dostigne određeni kapacitet. Cena kompleta je 372din, videćemo da li i radi za te pare http://forum.pyrothe...tyle_emoticons/default/smile.png

Tek sam sinoć stavio aku na punjenje tako da rezultate očekujte danas




Posted Image




Posted Image

#13 Lenko

    Član

  • Members
  • PipPipPip
  • 783 posts

Posted 18 December 2011 - 13:37

View PostDarko #, on 22 November 2011 - 14:45, said:

Ja sam imao jedan vrlo zgodan mali punjac akumulatora, ali nazalost mi je trebao da ga ubacim u neki drugi uredjaj.

to je bio ovaj punjuac, on se automatski gasio kada akumulator dostigne oko 13 volti, tako da ga je moguce ostaviti na akumulatoru citavu vecnost, on ce ga dopuniti samo ako voltaza padne ispod 12v. sa strujom punjenja od mizernih 300 mA, punjac je bio kao savrsen za akumulatorcic od skutera.

Posted Image
I dalje ima da se kupi. Ja sam slučajno njega uzeo, kasno sam video tvoj post.
http://www.akumulato...nica-16785.html

#14 Goran

    Mlađi član

  • Members
  • PipPip
  • 54 posts
  • MestoBgd , Cerak

Posted 18 December 2011 - 17:55

Očekujemo rezultate danas , večeras http://forum.pyrothe...tyle_emoticons/default/smile.png

#15 Black Adder

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPip
  • 1,859 posts
  • MestoBelgrade
  • VozimKymco People S50 2T, Peugeot Elyseo 2T 70cc. Malaguti Madison S250

Posted 18 December 2011 - 19:26

Pa izgleda da radi, danas sam se vratio sa malog puta, aku je stajao preko noci (pocetni napon je bio ispod 10V, znači murtav), od LE dioda su bile upaljene samo žuta (označava da je uključen u struju) i zelena (znak da je pun). Crvena koja označava punjenje je bila ugašena. Izmeren napon 13.3V, trebalo bi da je pun. Za svaki slučaj, stavio sam još jedan aku na punjenje. videću sutra šta se dešava.

#16 Black Adder

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPip
  • 1,859 posts
  • MestoBelgrade
  • VozimKymco People S50 2T, Peugeot Elyseo 2T 70cc. Malaguti Madison S250

Posted 19 December 2011 - 19:18

Ono sokoćalo definitvno radi, ko se razume u lemljenje www.kelco.rs , komplet 3213
sad mi je u planu da napravim ovo
Posted Image

#17 Boza

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 1,532 posts
  • MestoSopot
  • VozimKeeway Fact

Posted 19 December 2011 - 22:24

View PostBlack Adder, on 18 December 2011 - 10:40, said:

Odabrao sam još jednu igračku za test. Kupio sam komplet za samogradnju u Kelku (bivši radio klub) pod zvučnim imenom Automatski punjač akumulatora. Naime radi se o sklopu koji isključuje punjenjenje akumulatora kad se dostigne određeni kapacitet. Cena kompleta je 372din, videćemo da li i radi za te pare :)

Tek sam sinoć stavio aku na punjenje tako da rezultate očekujte danas




Posted Image




Posted Image
Jel moguce da ovo radi bez nekog velikog namotaja i kondezatora??
Vidjao sam neke ispravljace sa malom strujom na izlazu i imalo je bas veliki namotaj i kondezator...

#18 Darko #

    Mlađi član

  • Members
  • PipPip
  • 13 posts

Posted 19 December 2011 - 22:59

Ajao, gle sta je elektronicara na forumu..
@Boza
Taj automatski punjac akumulaotra samo iskljucuje dovod struje akumulaotru kada stigne do odr. voltaze.
Ti ispravljaci sto si video sa malom strujom na izlazu, imaju namotaj koji 220v pretvara u 12v elektro magnetnom indukcijom ako se nevaram, imaju onda 4 diode da ispravljanje napona sa izmenicnog na neizmenicni, i veliki kondenzator za peglanje napona. (ako si na to mislio)

Inace, bogami cu i ja mozda napraviti taj punjac(kontroler) iz kelca.
Ja sam gledao neki kontroler na bazi mikrokontrolera, i veoma jednostavan, mikrokontroler je isprogramiran da gasi rele kada treba.
Ali posto nisam bas strucan za rad sa mikrokontrolerima, ipak cu ovaj praviti. Inace extra je ispao.

#19 Black Adder

    Osnivač foruma

  • Founder
  • PipPipPip
  • 1,859 posts
  • MestoBelgrade
  • VozimKymco People S50 2T, Peugeot Elyseo 2T 70cc. Malaguti Madison S250

Posted 19 December 2011 - 22:59

Možda nisam objasnio, sklop se veže za "klasičan" punjač, a postoji i mogućnost samogradnje kompletnog punjača. Ovaj sa slike je vezan na standardan punjač, i sklop služi da prekine struju, signalizira i uključi kad se akumulator napuni/isprazni

#20 Boza

    Član

  • Normal Members
  • PipPipPip
  • 1,532 posts
  • MestoSopot
  • VozimKeeway Fact

Posted 19 December 2011 - 23:06

Bas to Darko, ima namotaj, kondezator i grecov spoj koji ne znam kako izgleda u praksi..

Mislio sam da je to punjac, ali sad je mi je jasno...





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users