1. Nemojte puniti akumulator, samo ga ostavite na policu neke prostorije u kojoj neće temperatura silaziti ispod nule do sledeće sezone
2. Vežete u REDNOJ vezi sa akumulatorom na punjač sijalicu, recimo od žmigavca ili štopa za kola, koja je 12v/5W. Ona će u strujnom kolu uneti svoj otpor, i stvoriti pad napona dovoljan da sačuva akumulator u prvom naletu punjenja sa punjača koji NEMA strujnu regulaciju. Sijalica će u početku dok je akumulator prazan i dok bi hteo da vuče veću struju, preuzimati na sebe veći napon i vlakno će biti blago užareno, dok se pritom struja u kolu neće povećavati i akumulator će biti sačuvan. Kako se akumulator puni vremenom će na sijalici napon opasti i ona će se ugasiti, a na akumulatoru će se napon povećati i struja u kolu smanjiti.
![Posted Image](http://www.pyrotherm-sr.co.rs/tuned/punjenje/punjenje_aku.jpg)
To znači da smo akumulator napunili, i da je njegovo punjenje bilo ovoga puta strujno regulisano sa redno vezanim otporom koji nam je svojim svetlom dao do znanja da je akumulator pun.
- ukoliko sijalica uvek svetli i posle 10-ak sati, znači da nam je akumulator neispravan i da je neka od ćelija u kratkom spoju i da bi preostale ćelije vukle konstantno veću struju
- ukoliko se sijalica ne upali znači da nam je akumulator već napunjen i da se na njoj ne stvara pad napona i akumulator se ne puni ili se minimalno puni pa pad napona na sijalici nije dovoljan da užari vlakno
Najbolje bi bilo kada bi u rednu vezu stavili i jedan ampermetar, sa kojim bi pratili struju punjenja koja je 400-800mA dakle 1/10 u zavisnosti od nazivnog kapaciteta akumulatora, mada eto sijalica ume da odradi posao.
Nikako ne smemo zaboraviti da proverimo stanje nivoa elektrolita odnosno vodene-kiseline u ćelijama. Ona mora biti na nivou da tek potapa ćelije. I ako na mnogim novim proizvedenim akumulatorima piše NOT OPEN, svakako predlažem da se ti poklopci skinu i po potrebi dolije destilovana voda do nivoa koji prekriva ćelije.. Zašto destilovana voda ?, zato što preko leta uglavnom ona ispari iz koncentrata tečnosti, kiselina se zadržava i njen odnos će se povratiti ukokiko dolijemo samo destilovanu vodu. Na kraju ukoliko nismo sigurni koncetnraciju možemo proveriti sa meračem i po potrebi popraviti njen odnos ukoliko kupimo akumulatorsku kiselinu pa nju dolijemo, mada se u 95% slučaja i posle merenja zaključi da manjka destilovane vode jer je koncentracija povišena..
U toku punjenja normalno je da ključa sa velikim mehurićima, to nam daje znak da je još prazan.. Akumulator je napunjen kada kiselina sitno prska odnosno vri..