Jump to content


Cars pro EBC4000 inteligentni punjač



66 replies to this topic

#1 goggyso

    PureJet je moja misija.

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 7,699 posts
  • MestoSombor
  • Vozimaprilia SR70 PureJet
  • Cilindar:Malossi
  • Auspuh:LeoVince ZXR

Posted 17 December 2016 - 12:55

Pre neki dan sam ja imao ozbiljan problem sa aku-om, ali u autu. Situacija je bila da je vožen par dana ranije bez problema, palio sasvim solidno s obzirom na spoljne temperature. U pitanju je Energizer 55Ah star 4 godine i 8 meseci. Prošli vikend krenem da upalim pa da trknem do grada, ulazim u auto, mrak. Ni sijalica u plafonu se nije upalila. Pao mi mrak i na oči, ne verujem da je sijalica crkla, okrenem ključ.. mrak i na tabli. Znači definitivno aku umro, i to totalno, nema života ni mrvu. Zakačim moju home made čopericu punjač od 9,6A ali signalna lampica treperi, znači ili kratak spoj u aku ili vuče ogromnu struju, ni posle par sati nije se mrdnuo od početka. Znači odradio je svoje. Igrom slučaja naleti drugar Cile, pita šta se radi, ja se iskukam na aku.. on se nasmeje, ode do svog auta i donese mali čoper punjač, kupljen u Austriji.

Attached File  2016-12-13 20.42.22.jpg   2.24MB   32 downloadsAttached File  2016-12-13 20.42.37.jpg   2.22MB   31 downloads

Nasmejao sam se samo, ne verujući da taj išta može da uradi jer je max 4A ali ajd.. zakačim ga na aku u autu, upalio displej i na njemu 0V, mrtvo magare. Odaberem funkciju punjenja sa ikonicom auto, počeše neke cifre da se vrte na displeju, gledam, ne shvatam šta se dešava, kad počinje da se pojavljuje napon, prvo nekih 5v pa polako sve veće cifre, dok nije došao na 11,8V. Tada se pojavila ikonica baterije sa crticama koje su počele polako da se pale sa prekidima. Ajd ok, nek stoji, odosmo da popijemo kafu... nakon oko sat vremena, idemo u garažu da vidimo situaciju, kad tamo na displeju stoji 13,2V i one crtice se popališe, više njih, negde do pola onog kvadrata u obliku baterije. Ok, ajd ostaviću ga preko noći, pa ću ujutro videti...
Sledeće jutro, znatiželjno trknem pre kafe u garažu, kad na displeju piše FULL. :blink: Ma daaa, kako da ne.. otkačim punjač, ključ u kontakt bravicu, okrenem, popalilo se sve na tabli, zaverglam, a anlaser ko u sred leta, veselo zavrtio i vruum.. kresnula munja u po sekunde. Češao sam se pola sata.. ovo moram da kupim sebi, ovo je neki vanzemaljski punjač, nije C-Tek i nema funkciju desulfacije, ali uradio je posao i uštedeo mi 50tak eura. Skidam kapu.
Taj dan sam se odvezao do grada, stajao na par mesta, ponovo palio i neverovatno vergla i dalje kao da je nov aku.

Kad sam došao kući, prvo mi je palo na pamet da iskopam neke akumulatore, stare od skutera i jedan krepali iz UPS-a još pre dve godine. Ovaj iz UPS-a mi je bio prvi izbor, ako njega digne iz mrtvih, poljubiću ga u šteker. :D Dva dana ga je maltretirao, i gle čuda, oživio. E sad koliko je kapaciteta ostalo u njemu, testiraću ga.
Pa eto, nadam se da sam vam zagolicao pažnju. I ovakve stvari mogu da se dese.

#2 Dajteh

    Stari član

  • Senior Members
  • PipPipPipPip
  • 3,934 posts

Posted 17 December 2016 - 13:06

Ajde isprati ovu epizodu do kraja, bice da si ga ulovio na samrti, dakle umalo pokojni :D

#3 goggyso

    PureJet je moja misija.

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 7,699 posts
  • MestoSombor
  • Vozimaprilia SR70 PureJet
  • Cilindar:Malossi
  • Auspuh:LeoVince ZXR

Posted 17 December 2016 - 13:58

View Postdajteh, on 17 December 2016 - 13:06, said:

Ajde isprati ovu epizodu do kraja, bice da si ga ulovio na samrti, dakle umalo pokojni :D
Evo prođe cela nedelja kako nisam palio auto, sad sam otišao do garaže da vidim stanje, na moju veliku radost, kreše na zub, aku reinkarnirao. Ako je posle 5 dana stajanja na ovim niskim temperaturama normalno zaverglao, onda smatram akciju uspešnom. Sad samo da ga održavam, a to može bez problema ova moja priglupa prosta čoperica.

#4 goggyso

    PureJet je moja misija.

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 7,699 posts
  • MestoSombor
  • Vozimaprilia SR70 PureJet
  • Cilindar:Malossi
  • Auspuh:LeoVince ZXR

Posted 18 December 2016 - 10:33

Ne znam pravi razlog dubokog pražnjenja aku u mom autu. Instalacija je naravno švapska :D original kao i sam auto. Leti se to ne dešava, koliko god da stoji, ali zimi.. evo već koji put i koji već aku po redu, situacija je ista. Jeste da u autu ima kamara elektronike koja je na stand by, ali nebi smelo da potroši dobar aku za 5-6 dana. Ipak je tu glavni razlog kvalitet akumulatora i minus temperature.Koliko se sećam, originalni aku nije imao tih problema.
No, kako god... Ako se povremeno nakači na punjač, onda nema problema.

#5 Grale

    Član

  • Senior Members
  • PipPipPip
  • 1,500 posts
  • MestoKC
  • VozimDitech

Posted 18 December 2016 - 10:46

Takav punjac imam ja, kupljen u aldiju. Ostavio na korsi (jajetu :D) svjetla upaljena, skroz ispraznilo aku, napunio ga ovak punjač za desetku. I ima displej, konstantno na njemu piše trenutni napon, za razliku od onih iz lidla, koji su kod nas popularni, a nemaju displej.

#6 Razredni

    (PoštarAca)

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 8,417 posts
  • MestoBeograd
  • VozimPIAGGIO

Posted 18 December 2016 - 10:49

Ma dobro Goggy, ja prvenstveno mislim na skutere i kineze sa alarmima... automobili su nesto sasvim drugo, kod tebe je evidentno akumulator pred izdisajem. Najveci problem ima Misa, koliko sam shvatio njemu traje acu jednu sezonu na skutu.

#7 Razredni

    (PoštarAca)

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 8,417 posts
  • MestoBeograd
  • VozimPIAGGIO

Posted 18 December 2016 - 10:50

View PostGrale, on 18 December 2016 - 10:46, said:

Takav punjac imam ja, kupljen u aldiju. Ostavio na korsi (jajetu :D) svjetla upaljena, skroz ispraznilo aku, napunio ga ovak punjač za desetku. I ima displej, konstantno na njemu piše trenutni napon, za razliku od onih iz lidla, koji su kod nas popularni, a nemaju displej.
A kakve su im cene? To je ovo o cemu je Goggy pisao?

#8 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 18 December 2016 - 19:10

E da ovo nisam video kod Ace, ne bi verovao ! Ako je stvarno tako , a nema razloga da nije, onda ja stvarno ne znam ...Ja mislim da je to kod Ace jedinstven slucaj ...

Ja mogu da napravim eksperiment da skroz napunjen accu , posle celog dana punjenja malom strujom ( to je ono preko sijalice ) i kad ga skinem kad pokaze preko 13 V raskacim jednu klemu sa njega i sasvim sam siguran da posle dan- dva stajanja na garaznoj temperaturi koja je tek malo veca od spoljne , nece drzati struju...

I kakve veze ima marka - tip punjaca sa tim da li ga napuni ili ne ...ja mislim da ste samo imali srece da je on primio punjenje u drugom pokusaju ...struja je struja bez obzira sa kog i kakvog je uredjaja dosla ...ako je u propisanim granicama ...

Moje misljenje je da je pravi test akumulatora onaj kad je stariji od dve godine , npr treca mu je zima , stoji auto napolju dva , tri , pet dana na -7 , -12 , okovan ledom , motor ispravan , punjenje ispravno , pa da ga onda vidim ...ako takav uspesno startuje , to je pravi accu , ma koje marke bio ! Ono sto oni na testu donesu nove , markirane i nemarkirane , kad su novi svaki ce paliti i na -20 ...ali pravi test je tek posle vise od dve godine starosti , pa ko prezivi ...??? Jesam u pravu ?

#9 goggyso

    PureJet je moja misija.

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 7,699 posts
  • MestoSombor
  • Vozimaprilia SR70 PureJet
  • Cilindar:Malossi
  • Auspuh:LeoVince ZXR

Posted 18 December 2016 - 21:14

Mišo druže, svejedno je koji je brend punjača ako je klasični punjač koji ne prelazi 14,4v. Ova austrijska čoperica bogami šiba i preko 15,6V koliko sam ga ja uspeo uhvatiti. Mislim da sam provalio filozofiju tog punjača, ali kad sam sebi dokažem teoriju, pisaću o tome.
Samo da napomenem, moj klasični čoper od 9,6A nije uspeo da mrdne aku sa nule, dok je ovaj od svega 4A laganini s po snage crkotinu vratio u punu kondiciju. Fora je sa naponom, ne sa strujom punjenja.

#10 Grale

    Član

  • Senior Members
  • PipPipPip
  • 1,500 posts
  • MestoKC
  • VozimDitech

Posted 19 December 2016 - 00:09

View PostRazredni, on 18 December 2016 - 10:50, said:


A kakve su im cene? To je ovo o cemu je Goggy pisao?
Redovno oko 18 €, al ja imam nos za akcije pa naletim dok su po 10-12 :D
Da, punjač može služiti i za održavanje, to sam ja sad konto napravit, pošto će mi auto stajat 3 tjedna na parkingu, al sam bio lijen vadit akumulator van :) Onda ću, ako neće htjet upalit, ga svejedno morat vadit van i nosit u stan na punjač...

#11 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 19 December 2016 - 12:04

Normalno je da su savremeni punjaci ` pametniji` zbog komandne elektronike koji upravljaju njima ...ona ne dozvoljava kad je accu ` zedan` da se prenapije i povuce jaku struju koja ga moze kostati glave ...ona u pocetnim trenucima dozira malu amperazu , kao i na samom kraju punjenja i na taj nacin sprecava eventualno ostecenje celija ....manja struja punjenja - finije punjenje , ali ako je sve u redu i najobicniji punjac samo sa grecom ce odraditi posao , ali treba paziti da struja punjenja ne predje oko 10% nazivnog kapaciteta ...normalno je da mora postojati razlika potencijala i da je plafon napona oko 14.5 V ja sam na klasicnom punjacu koji ima samo grec primenio onaj Mariov fazon sa sijalicom vezanom u red koja ogranicava struju punjenja za ove male akumulatore i preko preklopnog prekidaca biram da li da punim veliki ili mali accu...to radi vec godinama dobro ...prosto , jeftino , dobro ..., dva u jednom ...

I dalje smatram da je osnovni problem u kvalitetu akumulatora , ja nisam naisao na dobar do sada , a Acin primer je jedinstven ...kao i kod mog komsije Pere na YUGU....acu je radio 9 celih godina besprekorno i jednoga dana izasao da nesto kupi , zadrzao se koji minut i da upali - ono nista kao da ga nema ...accu izvrsio samoubistvo , crko na mrtvo , a pre toga pola sata palio kao da je tek izasao iz prodavnice ???Kako to ?

Ma, necu da ga vadim sa squta , i tako vozim svaki dan , to je zajebancija , duboko je ispraznjen svako jutro , spasa mu nema , taj se nece oporaviti ni pomocu kakvih trikova , nema snage ni da digne iglu od goriva , niti sija lampica na kokpitu , gotov je...k`o i svakog proleca , novi i gotovo ...navikao sam vec na to ...

#12 Pita

    Osnivač foruma

  • Administrators
  • 8,124 posts
  • MestoNovi Sad
  • VozimAprilia Sr 70cc

Posted 19 December 2016 - 12:46

Neverovatno Gogy, za te novce svakako vredi imati takav punjač...
Drugaru nedavno isto tako riknuo aku na njegovom motoru Hondi Integri...steknuo ga ja na moj obican punjac i povratio, ali za par dana opet mrka kapa


Sent from my iPhone using Tapatalk

#13 goggyso

    PureJet je moja misija.

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 7,699 posts
  • MestoSombor
  • Vozimaprilia SR70 PureJet
  • Cilindar:Malossi
  • Auspuh:LeoVince ZXR

Posted 20 December 2016 - 23:16

Evo i kratak video kako radi tj šta pokazuje ova luda spravica dok puni krepali aku.



#14 Dajteh

    Stari član

  • Senior Members
  • PipPipPipPip
  • 3,934 posts

Posted 20 December 2016 - 23:32

Uu nisam ovo ocekivao, impulsno punjenje ima, dok moj iz Lidla to nema.
Svidja mi se ovaj punjac, bacam se u potragu

#15 goggyso

    PureJet je moja misija.

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 7,699 posts
  • MestoSombor
  • Vozimaprilia SR70 PureJet
  • Cilindar:Malossi
  • Auspuh:LeoVince ZXR

Posted 30 December 2016 - 15:05

Našao sam par komada, različitih modela ovakvih punjača na KP. Cene su oko 30e.

#16 Grale

    Član

  • Senior Members
  • PipPipPip
  • 1,500 posts
  • MestoKC
  • VozimDitech

Posted 31 December 2016 - 10:39

Identičan mojem, vratio se nakon 3 tjedna u stan, idem kresnut korsu, samo malo zamuči i ništa :D

Skino akumulator, odnio na balkon i prikopčo punjač. Vrtim po modovima i vidim neki mod sa smrznutom pahuljom, pa da vidimo kolko će mu trebat da napuni, punjač je pokazo da je na 11,5 V dok sam ga priključio.

Edit: Evo kakav je moj.
Attached File  viber image1.jpg   238.07K   28 downloads
Attached File  viber image2.jpg   241.66K   27 downloads


Žao mi je što ih nisam nakupovo sve s police dok su ih snizili na 10 €, jer ipak kod nas su ljudi zaluđeni s proizvodima iz Lidla, koda ih bog pravi i kontrolira na traci, a to šta se rade sa svim ostalim alatima i elektronikom u kini na istoj traci, samo druga naljepnica se zalijepi, to nema veze.

#17 goggyso

    PureJet je moja misija.

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 7,699 posts
  • MestoSombor
  • Vozimaprilia SR70 PureJet
  • Cilindar:Malossi
  • Auspuh:LeoVince ZXR

Posted 31 December 2016 - 17:08

Pahulja mod je za zimsko održavanje akumulatora.Prvo ga treba puniti u standardnom modu a posle sa pahuljom po potrebi kad se auto/skuter ne vozi. Ja sam svoj aku oživio u standardnom modu.

Inače ovi punjači imaju neke zaštite, od kratkog spoja, pogrešnog polariteta.. pa ne vidim zašto bi crkavali, ipak je to čoperica, osim ako mu "mozak" ne otkaže u nekom momentu. Ovi su sa TUV sertifikatom, Nemačkim, nadam se da su kvalitetni.

Attached File  2016-12-31 17.28.35.jpg   3.19MB   16 downloads

Ovaj koji sam koristio je besomučno danima bio u pogonu, punio je par krepalih akumulatora, vratio ih u život i evo sad spojen na aprilijin, na pahuljici, održava ga dok mi ga Cile ne uzme. Dotle će mi stići jedan ovakav sa KP, već sam poručio.

Ovo sam našao na netu:
Brand: CarsPro
Manufacturer: Pro-User Europe GmbH
Publisher: Pro-User Europe GmbH
SKU/MPN/Model: 18160
EAN Code(s): 8717809181602

#18 goggyso

    PureJet je moja misija.

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 7,699 posts
  • MestoSombor
  • Vozimaprilia SR70 PureJet
  • Cilindar:Malossi
  • Auspuh:LeoVince ZXR

Posted 31 December 2016 - 19:50

Meni će Deda Mraz doneti početkom Januara posle praznika. Jbg mogao je još prošle godine, hehehehee

#19 Grale

    Član

  • Senior Members
  • PipPipPip
  • 1,500 posts
  • MestoKC
  • VozimDitech

Posted 31 December 2016 - 21:22

Da, kasnije sam uputstvo prosvrljo i vidio da je za održavanje. Uglavnom punio cca 4 sata i kresnula korsa ko 99-te u salonu :D
Taj punjač je isti ko moj, samo drugi stambilj, vjerojatno ga isti kinez sastavlja :)

#20 ALIEN SM

    Stari član

  • VIP
  • PipPipPipPip
  • 4,308 posts
  • MestoSR. MITROVICA
  • VozimLongjia ( MOTOMANIA) Alien

Posted 02 January 2017 - 16:04

Hvala Gogiju na informaciji , nije to neka para , a vredi imati ....da sam to do sada imao i ovako ne znam koliko sam ih saranio zbog neodrzavanja ... :ziveli:





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users